Zahraničí

Portugalsko ruší opatření proti koronaviru. Zůstane jen povinnost nosit roušky

Portugalsko plánuje od října zrušit téměř všechna protikoronavirová opatření. Včera to oznámil tamní premiér. V zemi se podařilo plně naočkovat už skoro 85 procent obyvatel.

Portugalsko se probouzí zpátky k životu. Poprvé od loňského jara se v zemi otevřou všechny bary, kluby nebo restaurace. Zruší se také omezení kapacity na všech veřejných akcích.

"Otevřeme bary a kluby, u jejich vstupu se budou lidé muset prokázat očkovacím certifikátem. V restauracích už ale nutné nebudou. Ruší se také omezení otevírací doby a počtu hostů u jednoho stolu,“ řekl portugalský premiér Antonio Costa.

Jedno z mála opatření, které zůstává, bude povinnost nosit roušku na některých místech. "Co se týče veřejných prostor, nic se nemění. Roušky budou stále povinné v prostředcích hromadné dopravy, nemocnicích nebo obchodních centrech,“ doplnil premiér.

Související obsah

Rozhodnutí portugalské vlády zrušit většinu protikoronavirových opatření přišlo poté, co se země dostala na první příčku žebříčku proočkovanosti ve světě. Oběma dávkami vakcíny se tam podařilo naočkovat už téměř 85 % obyvatel. Portugalsko tak překonalo i někdejšího premianta v očkování, Izrael. Tam je plně naočkováno až 62 % obyvatel.

"Nikdy jsem nedoufala, že by se v naší zemi mohlo tohle podařit, je to jako zázrak. Všichni si můžeme gratulovat,“ pochvalovala si 53letá Claudia z Lisabonu. "Ano, také jsem očkovaná. Celá moje rodina také, včetně mého dvanáctiletého syna. Jsem ráda, že jsme měli tuto příležitost,“ uvedla zase 47letá Denise.

Kromě toho země v posledních dnech zaznamenala také nejnižší počet nově nakažených a hospitalizovaných za poslední rok a půl.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz