Domácí

Lidé stojí na zelí i kilometrové fronty. Úroda se letos zpozdila

Kvůli chladnému létu je letos opožděná úroda zelí a řada farem ho začne nabízet až v říjnu. Jenže lidé jsou zvyklí si vyrábět zásoby kysaného zelí už teď a pěstitelé, kterým se podařilo sklidit dřív, tak nestíhají pokrýt poptávku. Zájem je prý tak velký, že na mnoha místech stojí lidé na zelí i kilometrové fronty.

Na zelí ze severočeského Svádova řidiči vydrží čekat hodinu, a ještě se u toho usmívají. "Beru ho pro tři rodiny," řekl jeden z oslovených. Fronta měla kilometr a chvíli dokonce kolabovala doprava. "My budeme brát 100 kilo. Není to vůbec hodně," vysvětlili další dotázaní.

V Dobré Vodě u Hořic nakrouhají za den dvě tuny zeleniny. Rukama ženám projde až 500 hlávek. "Ruce bolí, ale jsou silné a zdatné," uvedla vedoucí zelárny Zuzana Korbelová.

Související obsah

A k zelenině zákazníci navíc dostanou i přesné množství soli. Na kvašení je lepší ta bez jódu. V nabídce je navíc i zkvašená zelná šťáva. Úroda je letos později, ale kvalitní. Cena za kilo krouhaného zelí u pěstitelů je také příznivá. "Pohybuje se okolo 20 korun," sdělil zemědělec David Smetana.

V Hradci Králové už kubíky čerstvě nakrouhaného zelí dokonce kvasí. Jak ho naložit doma, radí Alena Kolářová z Vojnic u Olomouce. "Nacpe se to do sklenek, dva centimetry od vrchu se to nechá, je třeba to neuzavírat úplně. Když zelí začne kvasit, tak vytéká," poradila Kolářová.

Deset kilo zelí, 20 deka soli, pět deka kmínu a šest cibulí. To je její recept. Česko je v pěstování této zeleniny téměř soběstačné, ročně jí vyroste 55 tisíc tun. Kysané zelí je symbolem střední Evropy. Ostatně Američané rádi říkali českým a německým přistěhovalcům "krauts". Tak se totiž německy nazývá tato pochoutka.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz