Domácí

Kam s nimi? V Česku je rekordní úroda rajčat, někde je i rozdávají

Rajčat je letos víc než loni - podle pěstitelů až o třetinu. Jejich bohaté úrodě letos pomohlo teplé počasí a zároveň hodně vláhy. Zahrádkáři nestačí všechno zkonzumovat, takže plody buď rozdávají, nebo se ve velkém pustili do zavařování.

Rajčat je letos tolik, že se pod jejich váhou lámou nejen samotné rostliny, ale i jejich podpěry. Některá navíc narostla do gigantických rozměrů a mají skoro půl kila.

V obchodech ve městě stojí kilo 60 korun, na vesnicích stačí, když za rajčata jen hezky poděkujete. "Mám hodně kamarádů, tak kdo chce, ten může přijít," nechala se slyšet Věra Zlatohlávková, pěstitelka rajčat.

Této zeleniny je totiž až o třetinu víc než loni. Dařilo se jí zejména díky teplému počasí. "Když se k tomu pak přidala voda, tak o to víc rajčata nabrala na hmotě," potvrdil pěstitel Ladislav Kašpar.

Související obsah

Aby měla Věra Zlatohlávková z Bohuňovic u Olomouce takovou úrodu, zalévá navíc rostliny roztokem z namíchaných slepičinců. A co nerozdá, to zpracuje.

Například domácí sterilizovaná rajčata se spaří v horké vodě a pak se oloupou. V zimě přijde k chuti i vlastní lečo.

Velmi jednoduchý je i recept na sušená rajčata. Jako koření použijeme sušený česnek, rozmarýn a bazalku.

Související obsah

V troubě ztrácí tato zelenina vodu při 120 stupních Celsia. Až zchladne, přidá se čerstvá bazalka a olivový olej. Celá směs se pak nechá několik dní uležet.

V Česku se už pěstují i odrůdy, které snesou chladnější počasí. Rajčata navíc odolávají plísním lépe, pokud neprší přímo na ně.

mobi, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz