Koronavirus

Na podzim hrozí pandemie, jaká tu nebyla. Covid to ale nebude

Vědci a lékaři s obavami očekávají letošní podzim. Bojí se hlavně příchodu nové pandemie, kterou tentokrát nebude mít na svědomí covid-19. Velké problémy by totiž mohla způsobit chřipka. Tu se přitom loni prakticky podařilo vymýtit.

Pandemie covidu-19 způsobila, že loni na podzim ze světa téměř zmizela chřipka. Kvůli dodržování rozestupů a nošení roušek se totiž nemoc nemohla tak šířit.

Úspěch v roce 2020 by ovšem mohl znamenat velký problém pro rok 2021. Populaci totiž podle expertů chybí protilátky a chřipka by se tak mohla letos šířit rychleji než v minulých letech.

Související obsah

"Myslím, že se musíme připravit na tuhou zimu, a to nejen s koronaviry, protože jsme prožili rok téměř bez jakýchkoliv jiných respiračních virů. To znamená, že potenciálně je imunita populace proti nim nižší," uvedla lékařka Susan Hopkinsová a vedoucí strategické skupiny pro covid-19 úřadu Public Health England v rozhovoru pro BBC.

Hrozí nové mutace

Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že chřipkový vir letos na podzim zmutuje. "Záleží pouze na tom, zda se struktura viru změní částečně nebo úplně. Při úplné změně by virus mohl být výrazně agresivnější a pro tu část populace, která nebude mít imunitu, i potenciálně nebezpečný," vysvětlil praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen.

Podle Karena by nová mutace v nejhorším případě mohla způsobit komplikace podobné covidu, například virový zápal plic. Lidé by proto neměli podcenit očkování proti chřipce. "Vakcína proti chřipce se každoročně upravuje podle očekávaných mutací, takže i při zásadní změně viru bude stále chránit," uvedl Karen.

Související obsah

Praktičtí lékaři podle Karena mají objednáno dostatečné množství vakcín proti chřipce. Extrémní zájem z loňského roku už neočekávají. Před rokem se totiž řada lidí nechala očkovat, aby si posílila imunitu proti covidu. Tento rok by se mělo s vakcínou proti chřipce dostat na všechny zájemce.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje kombinovat očkování proti chřipce s třetí dávkou vakcíny proti covidu-19.

Co si myslí o nárůstu pozitivně testovaných prezident České lékařské komory Milan Kubek? Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz