Zahraničí

Pfizer testuje tablety proti covidu. Mají zamezit rozmnožování viru

Pfizer testuje tablety proti covidu. Mají zamezit rozmnožování viru
Zdroj: Profimedia

Kromě očkování by se mohly proti koronaviru používat i tablety. Farmaceutická společnost Pfizer totiž zkouší léky, které mají zabránit viru v množení. Klinických zkoušek se zúčastní 2660 dospělých lidí.

Farmaceutická společnost Pfizer zkouší tabletky, které mají bránit koronaviru v rozmnožování. Firma spustila pokročilou fázi klinických zkoušek. Tableta by měla u lidí, kteří byli vystaveni koronaviru, odvrátit nákazu. Informovala o tom francouzská agentura AFP.

Nový lék se jmenuje PF-07321332 a farmaceuti ho začali vyrábět v březnu minulého roku. Lék má být kombinovaný s ritonavirem, který například u léků proti HIV brání viru v množení. Na podobném principu má fungovat lék proti koronaviru.

Klinických zkoušek se nyní zúčastní 2660 dospělých lidí, kteří byli vystaveni viru nebo už mají první příznaky. Náhodně jim budou vědci podávat buď nový lék, nebo placebo. Má se tak zjistit účinnost a bezpečnost léků v prevenci infekce i u symptomatického průběhu do dvou týdnů.

Související obsah

Lék by měl být účinný pouze v počátečních fázích infekce. V pokročilé fázi nemoci se totiž vir v těle nemnoží a problémem je spíše imunitní reakce nemocného. "Věříme, že boj s virem bude vyžadovat efektivní léčbu pro lidi, kteří se virem nakazili či s ním byli v kontaktu,“ uvedl vedoucí vědecký pracovník Pfizeru Mikael Dolsten. Tableta by podle něj měla být doplňkem vakcíny.

Podle doktorky Elizabeth Dukeové, která se výzkumem antivirových léků zabývá, by schválení léku mohlo znamenat důležitý krok. "Mohli bychom ty léky dát všem lidem v jedné domácnosti či v jedné škole, to potom mluvíme o návratu k možná normálnímu životu,“ řekla pro CNN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz