Zahraničí

Zásahový tým u Banské Bystrice usmrtil medvědici, ohrožovala okolí

Zásahový tým u Banské Bystrice usmrtil medvědici, ohrožovala okolí
Zdroj: TV Markíza/Facebook/Radim Vojtko Starší

Zásahový tým Státní ochrany přírody Slovenské republiky v noci na úterý usmrtil tříletou medvědici. Několik týdnů se pohybovala po okrese Banská Bystrica, ohrožovala obyvatele a poškozovala jejich majetek.

"Zásahový tým pro medvěda hnědého usmrtil synantropní medvědici, která nejevila známky plachosti, opakovaně způsobovala škody na majetku a ohrožovala obyvatele v katastrech Staré Hory a Turecká," řekla webu tvnoviny.sk Kristína Bocková, manažerka komunikace Státní ochrany přírody Slovenské republiky.

Synantropní zvíře je takové, které se vyskytuje v blízkosti lidských obydlí a využívá změn prostředí způsobených člověkem. Postupně ztrácí plachost a jeho chování může být problematické. Přesně tak se chovala i tříletá osmdesátikilová medvědice, která zahynula v noci na úterý. Starostové dotčených obcí opakovaně evidovali hlášení a stížnosti.

Související obsah

"První hlášení bylo z 12. srpna, kdy medvědice začala navštěvovat ovocné zahrady na území obce Turecká. Zanedlouho se problémový jedinec přesunul do poutníky a turisty vyhledávané obce Staré Hory, kde se až do usmrcení pravidelně vyskytoval v blízkosti komunálního odpadu, v soukromých zahradách a dokonce i v areálu místní mateřské a základní školy," uvedla Bocková.

Ochranáři vyhodnotili chování medvědice jako nebezpečné nejen pro obyvatele, ale i pro poutníky a turisty, kteří obec pravidelně navštěvují. Zvíře totiž při setkání s člověkem nebylo vůbec plaché, nereagovalo ani na plašení světlem, zvukem, poplašnými výstřely, pyrotechnikou či sprejem na medvědy. Opakovaně se vracelo zpátky. Po obci se pohybovala medvědice i za denního světla.  

Související obsah

"Medvědice byla znehybněna a pod dozorem veterinárního lékaře usmrcena," informovali ochranáři. Její usmrcení by podle nich nemělo mít žádný negativní vliv na populaci medvěda hnědého v Národním parku Velká Fatra. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz