Koronavirus

Zákeřný protein. Vědci odhalili faktor, který může za těžký průběh covidu

Zákeřný protein. Vědci odhalili faktor, který může za těžký průběh covidu
Zdroj: Profimedia

Mezinárodní tým vědců odhalil nový faktor, který může přispět k těžkému průběhu covidu-19. Zjistili, že vysoká hladina proteinu CD47 brání účinné imunitní odpovědi těla, zvyšuje se tak riziko poškození tkáně a orgánů. Podle vědců může jít o hlavní faktor, který ovlivňuje, zda nakažený člověk prodělá covid v lehké, nebo naopak těžké formě.

Protein CD47 je důležitý pro řadu buněčných procesů, které se odehrávají v lidském těle. Klíčový je především pro imunitní odpověď, jeho role ale není vždy kladná. Jak zjistili v nové studii vědci z britské Univerzity v Kentu a německé Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho, CD47 může být hlavním faktorem přispívajícím k těžkému průběhu covidu-19.

Nákaza koronavirem podle jejich zjištění má za následek zvýšenou hladinu tohoto proteinu na povrchu buněk. Infikované buňky tak pravděpodobně chrání před tím, aby je imunitní systém rozpoznal. Díky tomu se virus může dál množit a zvýšené množství viru v těle vede k závažnějšímu průběhu nemoci.

Související obsah

​I další rizikové faktory, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, jsou spojené s vyšší hladinou proteinu CD47. Podle výzkumu protein ve větším množství brání účinné imunitní odpovědi a přispívá tím k vážným následkům nemoci.

"Možná jsme identifikovali hlavní faktor související s vážným průběhem onemocnění covid-19," uvedl profesor Martin Michaelis z Univerzity v Kentu, který se na studii podílel. Jedná se podle něj o pozitivní zprávu. "Je to obrovský krok v boji proti této nemoci," konstatoval.

"Tyto poznatky nám mohou pomoci při vyvíjení lepší léčby," doplnil ho Jindřich Činátl, který působí na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho. Díky výzkumu jsou tak vědci opět o něco blíže k nalezení efektivní léčby covidu-19.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz