Domácí

Změny od října: Zdraží balíčky z ciziny i pivo, udělat autoškolu bude těžší

Změny od října: Zdraží balíčky z ciziny i pivo, udělat autoškolu bude těžší
Zdroj: Getty Images, Profimedia

V říjnu dochází v Česku k řadě změn. Po schválení novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) zdraží i malé balíčky z ciziny. Při cestách do Velké Británie se Češi neobejdou bez cestovního pasu. Skládat testy v autoškole bude pro žadatele obtížnější a milovníci některých druhů piva si za zlatavý mok připlatí.

Konec levným balíčkům z ciziny

Za zásilky ze zahraničí si připlatíme. Prezident Miloš Zeman totiž minulý týden podepsal novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Kdo nakupuje na mimoevropských e-shopech, bude od 1. října muset platit DPH i u drobných balíčků do 22 eur (zhruba 550 korun), pro které to doposud neplatilo.

Pokud tak nyní daň z přidané hodnoty nevybere už zahraniční e-shop, vyměří a vyberou ji celní orgány. "Tímto krokem se zapracují pravidla z předpisů EU do českého právního řádu," vysvětlila mluvčí celní správy Hana Prudičová. Lidé se nevyhnou ani vyplňování celních prohlášení. Využít k tomu mohou elektronickou aplikaci.

Související obsah

​​Do Velké Británie už jen s cestovním pasem

České turisty čeká po sedmnácti letech změna při cestování do Spojeného království. Od 1. října 2021 nebude Čechům při vstupu do Velké Británie stačit pouze občanský průkaz, jako tomu bylo v době členství země v Evropské unie. Od 1. října bude možná návštěva pouze s cestovním pasem. Změna se dotkne hlavně školních a výměnných zájezdů. Podrobné informace najdete zde.

Nové testy v autoškole

Od 24. října nastanou změny u závěrečných písemných testů v autoškolách. Ministerstvo dopravy se ve spolupráci s Asociací autoškol ČR a Policií ČR totiž rozhodlo připravit nové otázky, které zařadí do písemných testů. Postupně jich přibude 120. "Cílem je, aby se prolínala znalost pravidel s jejich aplikací v praxi. Jde o to, aby se změnila strategie žadatelů, kteří se dosud odpovědi na jednotlivé otázky učili nazpaměť. Místo toho by měli umět jednotlivé zásady použít ve skutečném silničním provozu," vysvětlil Milan Janda z Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy ČR.

Související obsah

​Zdraží pivo

Plzeňský Prazdroj od října zdraží pivo v průměru o tři procenta. Poprvé po třech letech se navíc změny dotknou i čepovaných piv. Pivovar, který produkuje značky Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell, se během pandemie koronaviru musel silně potýkat s omezeními provozu hospod a restaurací. I kvůli nedostatku ječmene, kterému počasí letos příliš nepřálo, se dá se očekávat, že řada dalších pivovarů se k lídrovi na trhu přidá.

Očkování bez injekcí

Od října má být v Česku poprvé k dostání i dětská vakcína proti chřipce, u které se nebudou používat injekce. Očkovací látka FluenzTetra se bude aplikovat bezbolestně a podobně jako nosní sprej při rýmě. Uvedení vakcíny společnosti AstraZeneca na trh schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Na jihu Čech končí velkokapacitní očkovací centra

V Jihočeském kraji nebude od 1. října v provozu žádné velkokapacitní očkovací centrum. Tato zařízení fungovala ve Strakonicích a v Českých Budějovicích. Očkovací centrum bylo původně k dispozici v každém okresním městě na jihu Čech. Od října budou zájemci o očkování využívat hlavně služeb praktických lékařů.

Související obsah

​Mezi Hodonínem a Břeclaví opět pojedou rychlíky

Rychlíky z Brna do Olomouce pojedou od října opět i mezi Břeclaví a Hodonínem. Po červnovém řádění tornáda tam byl omezený provoz. Cestující museli v úseku využívat náhradní autobusovou dopravu a osobní vlaky.

Nový dotační program pro Čechy

Oblíbený dotační program na podporu efektivnějšího hospodaření s dešťovou a odpadní vodou se od úterý 12. října přesouvá pod program Nová zelená úsporám. Ten bude v následující dekádě disponovat rozpočtem minimálně 39 miliard korun. V prvních letech bude program financován z Národního plánu obnovy a následně z podílu výnosů emisních povolenek.

Jádro programu zůstává stejné, nově se ale program rozroste o nová opatření i okruh žadatelů. O dotace budou moci zcela nově žádat majitelé bytových domů i mimo Prahu, kteří dosud žádali v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) nebo majitelé rekreačních objektů, v nichž trvale žijí. Další významnou novinkou je sloučení Nové zelené úsporám s Dešťovkou, dotačním programem zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou. Více informací najdete zde.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz