Koronavirus

Připravte se na novou vlnu covidu. Pomůže vám jeden vitamín, radí vědec

Připravte se na novou vlnu covidu. Pomůže vám jeden vitamín, radí vědec

Evropu trápí další vlna covidu-19 a lidé by se na ni měli připravit. Nejlepší ochranou je podle odborníků očkování, ale ani to není všemocné. Důležitou roli má také vlastní imunita. Pro její posílení je velmi užitečným pomocníkem vitamín D, kterého má ale dnešní společnost v těle často nedostatek.

O roli vitamínu D v boji proti infekcím se diskutuje již dlouho. Nyní na jeho důležitost upozornil slovinský specialista a gastroenterolog Darko Siuka. "Pandemie covidu-19 odhalila zejména závažný problém, který je způsoben nedostatkem vitamínu D," řekl odborník webu 24ur.com.

Podle Siuky je v boji s nemocí samozřejmě nejúčinnější očkování, ale důležitá je také prevence. Ta podle něj kromě nošení roušek spočívá právě v užívání vitamínu D.

"Nyní je k dispozici nejdůležitější opatření očkování, které výrazně snižuje nemocnost a smrtelnost. Jelikož se ale nejspíš blížíme k největší, ale zároveň pravděpodobně poslední velké vlně, tak je o to důležitější, aby se na ni lidé dobře připravili. Vitamín D hraje důležitou roli při posilování imunitního systému a správný čas na jeho nahrazení je nyní, v polovině září," uvedl specialista.

Související obsah

​Že by pravidelné užívání některých vitamínů mohlo mít příznivý účinek na imunitu proti onemocnění covidem-19, potvrdila i studie, kterou vypracovali odborníci z britské King´s College.

Podobný výsledek měla také španělská studie, která ukázala, že pacienti, kteří měli nižší hladinu vitamínu D, měli také více zánětlivých markerů a jejich pobyt v nemocnici býval delší. "Vypadá to, že pacienti se špatným stavem vitamínu D v těle mohou mít závažnější průběh covidu-19," uvedl profesor Hans Konrad Biesalki.

Konzumace vyššího množství vitamínu D by mohla představovat také ochranu před rozvojem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Až do roku 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytu tohoto onemocnění. 

S blížící se zimou je těžší nasávat sluneční paprsky, které jsou bohatým zdrojem vitamínu D. Naštěstí nejen sluníčko obsahuje tuto blahodárnou látku, závisí také na stravě. Existuje řada potravin, které jsou bohaté na vitamín D. Jde především o tučné ryby, jako je tuňák, losos nebo makrela, mléčné výrobky, vaječné žloutky, dále také cereálie, houby či džusy

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz