Koronavirus

Podmínky cestování se mění. Návrat ze Slovenska a Lucemburska bude složitější

Podmínky cestování se mění. Návrat ze Slovenska a Lucemburska bude složitější
Zdroj: Getty Images

Od pondělí bude návrat ze Slovenska a Lucemburska do Česka složitější. Obě země se na cestovatelském semaforu přesunou z oranžové kategorie do červené s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Naopak Malta nebo Azorské ostrovy se přesunou mezi země s nízkým rizikem nákazy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí bude nově v červené kategorii s vysokým rizikem nákazy Slovensko a Lucembursko. Do oranžové kategorie se středním rizikem nákazy se přesune Maďarsko a Lichtenštejnsko. Tmavě červená kategorie se rozroste o Estonsko. Naopak Malta a Azorské ostrovy budou nově zelené.

Při návratu ze zemí zelené nebo oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pěti dní po vstupu mají cestovatelé povinnost zajít si na antigenní nebo RT-PCR test.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří od pondělí Malta, Polsko, Vatikánský městský stát a Azorské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů, Itálie, Lichtenštejnsko, Island, Finsko, Francie, Maďarsko, Monako, Nizozemsko a Portugalsko vč. Madeiry.

Související obsah

​Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Švýcarsko. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie), kam se nově přesune také Estonsko, spadají Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU. Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale cestovatelé musejí podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku musejí podstoupit samoizolaci.

Související obsah

​Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají lidí, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz