Zahraničí

První pilulka proti covidu-19 prošla testy, snižuje riziko úmrtí až o polovinu

První pilulka proti covidu-19 prošla testy, snižuje riziko úmrtí až o polovinu
Zdroj: Thinkstockphotos

Farmaceutická společnost Merck v pátek oznámila, že její pilulka proti covidu-19 prošla finálními testy. Podle vyjádření společnosti dokáže snížit pravděpodobnost toho, že pacient budou hospitalizování nebo zemřou, až o polovinu. Firma nyní požádá o registraci léku u amerických úřadů.

Ve výsledcích klinických studií bylo zjištěno, že antivirová pilulka snižuje riziko hospitalizace a úmrtí o polovinu, a to hlavně u pacientů, kteří byli nově diagnostikování s covidem-19, informoval Guardian.

Pokud bude úřady schválen, bude lék vyrobený americkou firmou Merck a Ridgeback Biotherapeutics první orální medikací, která bude účinná proti covidu-19. Jiné léky, jako je například remdesivir, se ukázaly jako účinné, pokud byly podány včas, ale všechny v současné době schválené léky je třeba podávat formou injekcí nebo pomocí infuze.

Související obsah

​Farmaceutická společnost Merck navíc uvedla, že během následujících dvou týdnů požádá o povolení k nouzovému použití pilulky v USA. Zároveň bude také hledat možnost, jak použít lék i v několika dalších zemích. Výsledky schvalování by měly být známy do několika týdnů od podání žádosti.

"Výzkumy předčily to, co jsem si myslel, že náš lék v této klinické studii dokáže," řekl Dean Li, viceprezident pro výzkum společnosti Merck. "Když vidíte 50procentní snížení hospitalizace nebo úmrtí, je to podstatný klinický dopad," dodal.

Studie sledovala 775 dospělých s mírným až středně závažným průběhem covidu-19. Polovině byla podána pilulka zvaná molnupiravir, která se podává ve formě malých hnědých tobolek užívaných dvakrát denně. Ve skupině s placebem bylo 53 pacientů (14%) hospitalizováno. Z těch, kteří dostali lék, bylo hospitalizováno pouze 28 lidí (7%).

Tabletky, které mají bránit koronaviru v rozmnožování, zkouší i farmaceutická společnost Pfizer. Ta už spustila pokročilou fázi klinických zkoušek. Tableta by měla u lidí, kteří byli vystaveni koronaviru, odvrátit nákazu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz