Koronavirus

Návod, jak získat prášky proti covidu. Podívejte se na seznam míst i podmínky

Do Česka by mělo v následujících týdnech přijít celkově přes 20 tisíc dávek molnupiraviru, nového antivirotika ve formě pilulek. První prášky proti covidu jsou objednané už na příští týden a jsou určené zejména pro rizikové pacienty. Ti si budou moci svůj lék vyzvednout na více než stovce výdejních míst. Lék nesmějí používat děti ani těhotné ženy.

Ministerstvo zdravotnictví v uplynulých dnech podepsalo smlouvu s firmou Merck Sharp & Dohme, která Česku už příští týden dodá více než 5 700 balení nového léku proti covidu ve formě pilulek. Celkově je objednáno více než 20 tisíc dávek, právě tolik lidí by tedy lék mohlo v nejbližších několika týdnech vyzkoušet.

Jak lék funguje

Molnupiravir působí na genetickou stavbu koronaviru a brání mu, aby se v organismu nakaženého člověka dál množil. Riziko, že člověk skončí v nemocnici, nebo dokonce zemře, snižuje podle klinické studie provedené výrobcem až o polovinu. "Ta účinnost proti hospitalizaci se ukazuje okolo 30 procent," upřesnil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Kdo na lék bude mít nárok

Možnost rozhodovat o tom, kdo molnupiravir získá, dostane široké spektrum lékařů (včetně praktiků). Jedinou podmínkou je, že nesmí být aplikován dětem a těhotným ženám. Primárně ho mají dostávat lidé, kterým hrozí vyšší riziko těžkého průběhu covidu a riziko hospitalizace. "Stejně jako monoklonální protilátky, je určen v zásadě pro stejné rizikové skupiny pacientů, tedy obézní, chroniky a podobně," vysvětlil Vojtěch.

Související obsah

Jak lék získám

Lék může předepsat téměř jakýkoliv lékař, tedy i praktik. Stačí, aby ho pacient s příznaky covidu oslovil a nechal si od něj vypsat speciální poukaz. Ten si pak on sám nebo někdo z jeho příbuzných u lékaře vyzvedne a zajde si s ním na jedno z více než sta výdejních míst v České republice.

Molnupiravir bude podle Vojtěcha distribuován do nemocnic, které mají aplikační centra pro monoklonální protilátky. "Ty je budou dál vydávat pacientům z lékáren na poukaz od lékaře," vysvětlil TN.cz s tím, že léčba musí začít nejpozději do sedmi dnů od vypuknutí příznaků.

Na rozdíl od běžných léčiv není molnupiravir ještě registrován. Jelikož se jedná o lék, který je zatím schválený Evropskou lékovou agenturou (EMA) pouze pro takzvané nouzové použití, nebude k dostání v lékárnách na běžný předpis a využít nebude možné ani e-recept.

Jak se má lék používat

Výhodou molnupiraviru je zejména to, že Češi mohou prášky polykat z pohodlí domova a nemusejí jezdit do nemocnic na infúze. Lék však musí být podán nejpozději do sedmi dní od nástupu příznaků koronaviru. Pacienti by měli dostávat 40 tablet. Dávky si rozdělí po čtyřech tabletách po 12 hodinách a brát je budou po dobu pěti dní.

Kolik lék bude stát

Lék proti covidu má být plně hrazený pojišťovnami. Vojtěch ale upozornil, že očkování nenahradí. "Ta účinnost proti hospitalizaci se ukazuje okolo 30 procent," zopakoval. Prevence je podle něj nejen důležitější, ale také levnější. Zatímco vakcinace jednoho člověka stojí kolem 800 korun, v případě léčby molnupiravirem se náklady šplhají až na 15 tisíc korun za pacienta, v případě podávání monoklonálních látek je to dokonce 60 tisíc korun.

Související obsah

Jsou i jiné varianty léčby?

Molnupiravir je v tuto chvíli jediným antivirotikem, které Češi budou moci v boji proti covidu využívat ve formě pilulek. Smlouva na dodávky molnupiraviru je předjednaná zatím na půl roku. "Víme, že jsou na cestě další antivirotika, čekáme na podobný lék od Pfizeru," vysvětlil Vojtěch. Lék už je podle něj předobjednaný a mohl by dorazit v průběhu prvního čtvrtroku.

Kde lék získám

Jak je uvedeno výše, lék je možné si po získání speciálního poukazu od lékaře vyzvednout na více než stovce míst po celé České republice. Podrobný seznam najdete níže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz