Domácí

Česká populace stárne. Jak by to vláda měla řešit? HLASUJTE

Česká společnost stárne. Podle demografů bude v příštích letech a desetiletích přibývat hlavně lidí v hodně vysokém věku. Odborníci tak poukazují na to, že bude nutná nejen reforma penzí, ale také zdravotní a sociální péče. Beze změn by tyto systémy nezvládly rostoucí počet lidí, kteří budou potřebovat podporu nebo léčbu.

V prvním pololetí tohoto roku evidovali statistici 713 stoletých a starších lidí, z toho 603 žen a 110 mužů. Česká společnost stárne, tento trend přitom bude pokračovat a spolu s ním i výdaje státu. "Podíl starých narůstá oproti podílu mladých, to je ten jev stárnutí populace a to je tím, že se rodí málo dětí," vysvětlil sociolog Jan Hartl.

"Dopady stárnutí české populace budou nepříznivé, a to zejména v oblasti důchodů a také financování české zdravotní péče. To znamená, že v krajním případě může dojít k tomu, že lidé budou nuceni si platit za lékaře, protože v systému nebude dostatek peněz," nastínil možný vývoj ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​A zatímco počet seniorů roste, počet lůžek v pobytových zařízeních sociálních služeb klesá. "Pokud vlastně Česká republika velmi rychle nevybuduje zhruba něco mezi šedesáti až sedmdesáti tisíci lůžek v domovech pro seniory, ale také v domovech se zvláštním režimem, tak se v horizontu pěti až deseti let dostaneme do velmi kritické situace," řekl TV Nova Ivo Mareš, mluvčí Diakonie.

V České republice je aktuálně dva a čtvrt milionu lidí starších 65 let. Do roku 2050 vzroste jejich počet podle odborníků zhruba o milion. "Polovina České republiky bude moc mladá na to, aby pracovala, ale zejména příliš stará na to, aby pracovala. To znamená, že těch lidí, kteří pracují a vydělávají na důchody, bude méně než polovina, tedy méně než těch lidí, na které je vyděláváno," popsal budoucí situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Plány politiků

Jak chtějí stárnutí populace řešit jednotlivé politické strany? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Je tady ideální situace, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Naše finance jsou jedny z nejlepších, jsou šesté nejlepší v Evropské unii a pokud budeme ve vládě, tak to znovu zvládneme, tak jak jsme to zvládli za toto období," okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO), lídr kandidátky v Ústeckém kraji.

SPOLU

"Důchodová reforma musí být možná nejdůležitější úkol příští vlády, protože už dneska máme v penzijním systému deficit. Společnost stárne a každý rok odchází do důchodu větší počet lidí a pracuje na ně stále menší počet lidí. Je zřejmé, že aby ten systém vydržel, abychom měli na důchod pro třicátníky a čtyřicátníky, tak se s tím něco musí stát," uvedl lídr koalice SPOLU ve Středočeském kraji Jan Skopeček (ODS).

PIRSTAN

"Je to prostě robotizace, modernizace, kdy lidi budou mít lepší práci za víc peněz, možná budou moci a chtít pracovat déle a na tu nezaměstnanost to vliv mít nebude. Takže je to restruktalizace ekonomiky, skutečně posunout se z té montovny na tu mozkovnu," nastínil plán koalice PIRSTAN její lídr Ivan Bartoš (Piráti).

SPD

"Hnutí SPD navrhuje zásadně finančně podpořit pracující rodiny s dětmi, protože musíme nutně nastartovat vyšší porodnost pracujících rodin, abychom vůbec udrželi průběžné financování důchodového systému," představil návrh SPD její předseda Tomio Okamura, lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"Důchodovou reformu nelze odkládat, opravdu to spěchá, je to prioritou příštího volebního období, protože na důchodcích se nesmí šetřit. I když vzroste váha osobních úspor, tak je třeba přidat zdroje, určitě to bude chtít část daňového výnosu přesměrovat do penzijního systému," řekl za KSČM Jiří Dolejš.

ČSSD

"Abychom stabilizovali důchodový systém, tak je potřeba najít dodatečné zdroje, my říkáme, že chceme, aby super bohatí lidé nebo také velké firmy a nadnárodní korporace začaly platit vyšší daně, tak jak to funguje na západě, tak abychom mohli do budoucna zajistit spravedlivé důchody," řekla Jana Maláčová, lídryně pražské kandidátky ČSSD.

Přísaha

"V žádném případě nezvyšovat věk do důchodu, dorovnání důchodu mužů a žen, kde je rozdíl cca 2000 a třetí podmínka, ten, kdo se dlouhodobě stará o zdravotně postižené, nemocné, tak aby na tom v důchodovém věku netratil," okomentoval lídr Přísahy Robert Šlachta.

TSS

"Důchodovou reformu musíme vyřešit v rámci konsenzu, ale hned v tomto volebním období budeme navrhovat takovou změnu, aby lidé část svých daní, pět procent, mohli dát svým rodičům nebo prarodičům, aby aktuálně řešili jejich tíživou situaci," nastínil jihočeský lídr koalice TSS (Trikolóra, Svobodní, Soukromníci) Libor Vondráček.

Aliance pro budoucnost

"Pro osoby mladší čtyřiceti let bychom chtěli, aby mohly odvádět zhruba třetinu z těch běžných odvodů místo do státního systému do soukromých důchodových společností a pro osoby starší čtyřiceti let bychom chtěli uplatnit větší podíl zásluhovosti," představil plány Aliance pro budoucnost její lídr Pavel Sehnal.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz