Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Před volbami se řeší migrace. Mělo by se Česko otevřít uprchlíkům? HLASUJTE

Ještě devět dní zbývá do voleb, před kterými politici ve velkém řeší staré známé téma – migraci. Podle odborníků je důležité, aby Česko mělo jasnou strategii, podle které bude k migraci přistupovat. A důležité je i to, aby Severoatlantická aliance (NATO) nestahovala vojáky z dalších zemí, odkud může přijít další migrační vlna.

Po vyostření situace v Afghánistánu expertní tým prezidenta Miloše Zemana konstatoval, že Česku hrozí další migrační vlna. Podle expertů je teď hlavně důležité posilovat vnější hranice Evropské unie. A zůstat na misích, kde máme vojáky.

"My říkáme, že máme vydržet a pomáhat tam, kde jsme, například také nadále zůstat s naší misí v regionu Sahel, to znamená v Mali v Africe. Doufám, že nepřijdou nové hlasy, které budou říkat, abychom se stáhli," řekl televizi Nova exministr zahraničí Cyril Svoboda.

Uprchlíky z migrační vlny v letech 2015 a 2016 Evropa vstřebala i kvůli povinným kvótám na jejich přijímání. Ty vypršely před třemi lety a podobné řešení se dá očekávat jen těžko.

Související obsah

​Podle Oldřicha Bureše z Katedry mezinárodních vztahů Metropolitní univerzity Praha chybí Evropě systematická migrační politika. "Ta by se právě jednoznačně zaměřovala a oddělovala pracovní migraci, ať už z hlediska těch málo kvalifikovaných, a pak možná ještě více na přilákání těch vysoce kvalifikovaných," prohlásil.

​Evropa zatím rozšířila pravomoci a posílila rozpočet agentury Frontex, která má chránit vnější unijní hranice. Migrace je podle některých hlavně předvolebním evergreenem a politici dělají z komára velblouda. Voliči na téma podle průzkumů veřejného mínění ovšem slyší.

"Já si troufám říci, že málokterý český občan na vlastní oči viděl nějakého migranta," uvedl bezpečnostní expert Jan Paďourek. ​Migrační vlny Evropě nehrozí jen kvůli válečným konfliktům, ale také kvůli změnám klimatu. Řada oblastí totiž bude do pár let neobyvatelná buď kvůli enormnímu suchu, nebo naopak zvyšujícím se hladinám vodních ploch.

Související obsah

Plány politiků

Jak chtějí k migraci přistupovat jednotlivé politické strany? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Ten postoj musí být jasný a musí být taky jasné všem okolo, že nejsme cílová země a že bychom neměli podporovat ty migrační toky, protože každý ten migrant dal vydělat nějakému tomu pašerákovi," nechal se slyšet poslanec Radek Vondráček, kandidát za ANO ve středních Čechách.

SPOLU

"Každý stát má mít právo určit si svoji migrační a azylovou politiku. Co je podstatné, opravdu pomáhat v místech, kde jsou nestabilní regiony, kde vznikají konflikty, tam soustředit pomoc," místopředseda ODS Martin Kupka, který kandiduje ve středních Čechách za koalici SPOLU.

PIRSTAN

"Reformu migrační politiky je bezpochyby nezbytné řešit na úrovni Evropské unie, protože alternativou je zavírání našich národních hranic a to nesmíme dopustit," tvrdí pirátský poslanec a kandidát za PIRSTAN v Praze Jan Lipavský.

SPD

"Jasné ne nelegální migraci. Říkáme jasné ne africkým a islámským migrantům do České republiky a říkáme jasné ne islámu v České republice. Odmítáme migrační politiku a cíle Evropské unie," řekl za hnutí SPD jeho předseda Tomio Okamura, lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"V oblasti migrace je zásadní problém neschopnost Evropy jako celku zabránit průniku nebo vstupu těch nelegálních uprchlíků. Recept na to je výrazné posílení mezinárodních organizací, jako je Frontex, a ochrany vnější hranice Schengenského prostoru," uvedl poslanec a lídr kandidátky KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

ČSSD

"Pokud někdo se dostal do těžké situace, například v Afghánistánu nebo jinde ve světě, tak je potřeba pomáhat na místě, ale není možné ty lidi přestěhovat do Evropy. Ilegální migrace není řešení," vyjádřil se předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, lídr kandidátky ve středních Čechách.

Přísaha

"Šli bychom jednoznačně cestou zvýšení trestů převaděčům, tak jako ve Velké Británii, protože to je obchod s lidmi. A ti organizátoři by měli vědět, že to nebude zase taková legrace pro ně. A samozřejmě tady na našem území je to o tom, že chceme osamostatnit cizineckou policii," prohlásil předseda Přísahy a lídr kandidátky v Jihomoravském kraji Robert Šlachta.

TSS

"Posilování naší vnitřní bezpečnosti, na kterou bychom se měli začít opravdu důsledně připravovat, i vzhledem k tomu, co se před nedávnou dobou stalo v Afghánistánu," konstatovala lídryně kandidátky TSS v Praze Zuzana Majerová Zahradníková.

Aliance pro budoucnost

"Migrace je nebezpečná, je to věc, která by měla být řešena a měla by být řešena společně v rámci evropských projektů. A samozřejmě zjednodušeně řečeno: chraňme si své evropské hranice," pronesl lídr kandidáty Aliance pro budoucnost v Praze Pavel Sehnal.

Kateřina Sejková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz