Zahraničí

Bláznivé počasí: Perský záliv zasáhl cyklón. Zemřelo nejméně 10 lidí

Silný cyklón Shaheen zasáhl v noci na pondělí Omán. Za den tam napršelo třikrát více vody než za celý rok. Při záplavách zemřeli čtyři lidé včetně dítěte a tisíce obyvatel byly evakuovány. Cyklón se prohnal také Íránem, kde zabil šest lidí.

V noci na pondělí zasáhl silný cyklón oblast Ománu nacházející se mezi městy Al-Masnaah a Al-Suwaiq. "Shaheen dorazil do oblasti jako cyklón prvního stupně s rychlostí větru kolem 120 až 150 kilometrů za hodinu," píše BBC.

Hlavním problémem jsou zejména vydatné přívalové deště. Například ve stanici Suwaiq, která se nachází severozápadně od hlavního města Maskat, spadlo za pouhý jeden den třikrát více srážek, než kolik tam naprší za celý rok. Tisíce lidí z pobřeží musely být evakuovány. 

Související obsah

Při bleskových záplavách navíc zemřeli čtyři lidé včetně dítěte. Cyklón navíc napáchal také velké množství škod. Úřady v hlavním městě proto nařídily, aby lidé využívali silnice jen pro nouzové cesty. Pozastavily se také lety z hlavního města i do něj.

Cyklóny pravidelně ztrácí svou sílu nad pevninou, Shaheen meteorologové proto později degradovali na tropickou bouři. Ta nyní zamířila k jihozápadu do oblasti pohoří Al-Hadžar. Očekávají se však další bleskové záplavy.

V pohotovosti jsou stále také Spojené arabské emiráty, které sousedí s Ománem. Úřady lidem doporučily, aby zůstali doma a pracovali na dálku. Cyklón Shaheen se navíc prohnal také Íránem. V jihovýchodní provincii Sístán-Balúčistán si vyžádal šest životů. Podle tamních úřadů se jednalo o rybáře v jednom z přístavů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz