Domácí

Z cisterny na Novojičínsku unikla kyselina. Hasiči museli evakuovat přes 30 lidí

V Bludovicích na Novojičínsku unikla z poškozené cisterny kyselina chlorovodíková. Na místě zasahovalo 14 jednotek hasičů, kteří z okolních domů prevntivně evakuovali přes 30 lidí. Silnice I/57 byla v místě mimořádné události uzavřená.

Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Jakuba Kozáka, byly k likvidaci kyseliny nasazeny jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva.

V perimetru o okruhu přibližně 100 metrů od poškozené cisterny byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace více než tři desítek osob, většina z nich našla útočiště u příbuzných či známých. Město Nový Jičín pro jistotu aktivovalo evakuační středisko v jedné z městských škol. Hasiči spolu se zdravotníky pomohli s bezpečným opuštěním domova rovněž jedné imobilní obyvatelce.

Část kyseliny měla uniknout i do říčky Zrzávky. Hasiči tak museli na vodním toku připravit sorpční hady, aby mohli uniklou kyselinu naředit. Opatření by na místě měla pokračovat přinejmenším do půlnoci.

Související obsah

"Po deváté hodině večer dorazila na místo události náhradní cisterna pro přečerpání kyseliny z poškozeného návěsu. Po přistavení se o samotné čerpání postarali vlastním vybavením hasiči v protichemických oděvech, hotovo měli po půlnoci," uvedl Kozák a dodal, že k úniku kyseliny nedošlo vlivem nehody kamionu, ale kvůli závadě na cisterně..

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz