Naše Česko

V Česku ubývá smrtelných infarktů. Důvodů je několik

Počet úmrtí na infarkt za posledních deset let klesl o čtvrtinu. Lékaři to přičítají nejen zdravějšímu životnímu stylu a návykům, ale také modernějším metodám léčby a kvalitnější péči.

Zatímco v roce 2010 zemřelo na infarkt myokardu 78 lidí z tisíce, loni jich bylo o 20 méně. I tak to znamená, že na infarkt minulý rok zemřelo zhruba 3 500 lidí.

"Musíme rozlišovat mortalitu předhospitalizační a ta se příliš nezměnila v posledních desetiletích. Stále je to 20 až 30 procent," uvedl Jan Zeman, primář Oddělení funkční diagnostiky a Centrum preventivní péče z Fakultní nemocnice Bulovka.

Při včasném zásahu lékařů ale šance na přežití výrazně stoupá. A to díky modernějším metodám léčby i novým technologiím. "Mortalita se naopak v nemocnici dramaticky snížila. Na těch dobrých pracovištích až pod pět procent," doplnil Zeman.

Související obsah

​Při absenci komplikací trvá pobyt nemocného v nemocnici maximálně týden. Náklady na jeho léčbu vyjdou v průměru na 135 tisíc korun. Zároveň také každoročně klesá počet pacientů s infarktem. Svou roli v tom může hrát i zdravější životní styl Čechů.

"Ten trend a zájem je vzrůstající. Stále více lidí řeší zdravý životní styl, sportování a pohyb s tím spojený," podotkl Jan Rohlík, majitel fitness centra Gym Park Chodov.

Související obsah

​"Poslední léta si myslím, že přibývá u mladé generace. To znamená lidé do 35 až 40 let, tam se to stává fenoménem," okomentovala výživová poradkyně Hana Mojžíšová.

"Snažím se jíst zdravě a trochu se hýbat. Cvičím tak dvakrát denně," uvedl muž v anketě. "Já se snažím nejíst umělé cukry a třeba nepiju energetické drinky," dodal další.

ts, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz