Domácí

Zbraň proti covidu! Čeští vědci zjistili, co pomáhá předejít těžkému průběhu

Zbraň proti covidu! Čeští vědci zjistili, co pomáhá předejít těžkému průběhu
Zdroj: Getty Images

Vážnou komplikací covidu-19 bývá zápal plic. Podle českých odborníků by z 30 tisíc lidí, kteří na covid-19 v Česku zemřeli, mohlo 5 tisíc nemoc přežít, kdyby dodržovali nutriční doporučení a měli v těle dost látek, které pomáhají posílit schopnost buněk bránit se zánětu.

Podle českých odborníků by omega-3 mastné kyseliny mohly být velmi klíčové a zachránit život pacientů nakažených koronavirem. Právě jejich dostatek totiž zvyšuje schopnost buněk v lidském těle bránit se například při zánětu.

Přibližně u 30 % lidí, kteří bojovali se středně těžkým až těžkým průběhem koronaviru, situaci zkomplikovala pneumonie, tedy zápal plic. Vyplývá to ze studie Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu (SZÚ-CPVZ).

Související obsah

"Pokud v ČR zemřelo na covid-19 asi 30 000 lidí, mohlo teoreticky těžkou pneumonii přežít 5 000 z nich, kdyby dodržovali nutriční doporučení a jejich těla netrpěla nedostatkem omega-3 mastných kyselin," uvedl vedoucí projektu Jiří Ruprich.

Dostatek omega-3 podle odborníků pomáhá membránám buněk v lidském těle, aby byly odolnější vůči zánětu, který vyvolá útok viru, a to především na úrovni plic. Studie českých expertů prokázala zásadní rozdíl mezi odolností buněk v těle lidí s dostatkem, a naopak nedostatkem omega-3 mastných kyselin.

"Studie statisticky potvrdila, že vyšší procentuální hodnota omega-3 vedla k nižší mortalitě u pacientů s covidem-19, kteří obvykle podléhají pneumonii," doplnil Ruprich.

Velkým problémem však podle odborníků je, že v Česku nemá dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin téměř nikdo. "Dá se ho dosáhnout, pokud má člověk v potravě vysoké dávky tučných ryb, jako jsou třeba losos, makrela a sardinky. Jinak nezbývá nic jiného než konzumovat rybí olej, který se naštěstí prodává v mnoha variantách a je běžně dostupný v potravinových doplňcích v lékárnách," uzavřel Ruprich.

Koronavirus jako nemoc z povolání? Potvrzení žádají zejména zdravotníci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz