Domácí

Letošní volby ovlivní i ekologie. Co nejvíc škodí přírodě? HLASUJTE

Už jen pár dní zbývá do voleb do Poslanecké sněmovny. A proto se TV Nova každý všední den zabývá jedním z 13 klíčových témat. Společností v posledních letech rezonuje například ekologie. V té se skloňuje hlavně takzvaná Zelená dohoda pro Evropu, kterou jedni považují za cestu k lepším zítřkům a druzí za zhoubu českého průmyslu.

Do voleb zbývají už jen tři dny a televize Nova se podívala na další téma, které by mohlo zajímat voliče a tzv. zamíchat politickými kartami. Je jím ekologie, kterou řeší nejen Česko, ale i celý svět.

​V roce 2050 uhlíkově neutrální Evropa. To je jedna z vizí Evropské unie, ke které se Česká republika zavázala. A podle ekologických organizací jediná cesta z problémů klimatických změn, které podle vědců způsobil člověk.

Proti sobě stojí ekologové a zástupci průmyslu, kteří se obávají, že Zelená dohoda může vést k jiným problémům. Protože Česko je jednou z nejprůmyslovějších zemí v Evropě.

Názory politiků

Jak se k problematice staví zástupci politických stran, hnutí a koalic? Na to odpověděli v anketě TV Nova.

ANO 2011

"Výstavba nových vodních nádrží pro pitnou vodu, vybudování tisíců zdrojů vody, těch menších vodních nádrží v krajině, rybníků, tůní, mokřadů a tak dále," uvedl Richard Brabec (ANO), lídr kandidátky v Jihočeském kraji.

SPOLU

"Problém jsou samozřejmě emise. Řešení? využít maximálně finanční prostředky které teď budeme jako česká republika mít abychom modernizovali, snižovali emise," řekl Marian Jurečka (SPOLU), lídr kandidátky v Olomouckém kraji.

PIRSTAN

"Určitě se musíme postavit odpovědně právě k tomu procesu stále zrychlující se klimatické změny, je potřeba velmi rychle ukončit spalování uhlí ve velkých uhelných elektrárnách," Dana Balcarová (PIRSTAN) kandidátka v Praze za Piráty.

SPD

"SPD prosazuje rozumnou ochranu životního prostředí s ohledem na skutečné reálné potřeby našich občanů a České republiky," prohlásil Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"Jsou to různá opatření na udržení vody v krajině, jako jsou remízky, mokřady a tak dále. Ale na druhou stranu mi pořád tvrdíme, že je potřeba změnit celý koncept zemědělství," plánuje Marie Pěnčíková (KSČM), lídryně kandidátky ve Zlínském kraji.

ČSSD

"Je potřeba prostě před tím nezavírat oči. Současně ale bychom neměli jít nějakými utopistickými scénáři," řekl Jan Hamáček (ČSSD), lídr kandidátky ve Středočeském kraji.

Přísaha

"Pokud už dojde k něčemu podobnému, jako je bečva, vyšetření, potrestání, náprava škody. Ale vyšetření ne rok, rok a půl, to co se děje, ale okamžitý vyšetření," chce Robert Šlachta (Přísaha), lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

TSS

"Chceme chránit přírodu pro lidi, nikoliv proti lidem. Mnozí lidi v současnosti se odkazují na ten takzvaný green deal, který my ale odmítáme," řekla Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora, Svobodní, soukromníci), lídryně kandidátky v Praze.

V oblasti ekologie vidí politici největší výzvu v boji se suchem:

Ve sněmovně se řešila hlavně ekologická katastrofa na řece Bečvě:

Aliance pro budoucnost

"Chceme podporovat všechny rozumné zelené projekty a samozřejmě ta práva zvířat chceme dostat až na úroveň parlamentu, aby nedocházelo k týrání zvířat," plánuje Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost), lídr kandidátky v Praze.

Pro většinu lidí je ochrana přírody důležitým tématem:

Zdeněk Drgáč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz