Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Koalice se dohodly na vládě, Babiš se ale nevzdává. Zemana hospitalizovali

Koalice se dohodly na vládě, Babiš se ale nevzdává. Zemana hospitalizovali
Zdroj: TV Nova, Facebook

Ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila koalice SPOLU. Hnutí ANO skončilo na druhém místě, třetí je koalice PIRSTAN. Sociální demokraté ani komunisté se do dolní komory nedostali. Koalice SPOLU a PIRSTAN se dohodly na vytvoření vlády. Vyzvaly prezidenta Zemana k pověření Petra Fialy (SPOLU) sestavením nového kabinetu. Andrej Babiš (ANO) předtím prohlásil, že chce oslovit SPOLU. Koalice spolupráci s hnutím ANO vyloučila. Babiš prohlásil, že ho prohra překvapila, ale nevzdá se a zůstane poslancem. Povolební vyjednávání zřejmě zkomplikuje Zemanův zdravotní stav, v neděli krátce po poledni ho odvezla sanitka do nemocnice. Je na jednotce intenzivní péče. Volební dění jsme na TN.cz sledovali v on-line reportáži.

Voliči rozdali karty, vítězem je koalice SPOLU s 27,79 procenta hlasů. Následují hnutí ANO s 27,12 procenta, koalice PIRSTAN s 15,62 procenta a SPD s 9,56 procenta. Prezident chce povolební rozhovory zahájit až ve středu.

Miloš Zeman v neděli prostřednictvím svého mluvčího pogratuloval všem úspěšným stranám a jejich lídrům. "Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci," vzkázal Zeman. Po poledni ho však odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích.

Nelze tak vyloučit, že povolební vyjednávání zkomplikuje prezidentův zdravotní stav. Podle jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala je hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz