Domácí

Situace na trhu s energiemi je vážná. Dodavatelé přestávají nabírat zákazníky

Situace na trhu s energiemi je vážná. Dodavatelé přestávají nabírat zákazníky
Zdroj: TN.cz

Situace na českém trhu s energiemi se vyostřuje. Někteří dodavatelé totiž oznámili, že nebudou uzavírat nové smlouvy. Jiní mění fixní ceny.

"K dnešnímu dni ukončili dva velcí dodavatelé prodej elektřiny i plynu novým zákazníkům. Oznámil to E.ON a po něm i MND. Je to reakce na odliv zákazníků od konkurenčních společností, které jim začaly nabízet energie za tržní ceny a vůbec se nestíhá vyřídit objednávky," prozradil redakci TN.cz jeden ze čtenářů ve čtvrtek.

Tuto informaci potvrdilo i sdělení na stránkách MND. "Vážení zákazníci, abychom zajistili co nejvýhodnější dodávky plynu a elektřiny stávajícím odběratelům, rozhodli jsme se s okamžitou platností pozastavit uzavírání nových smluv i aktivace ceníků s pevnou cenou. Nastalá situace je nepříjemná, ale věříme, že turbulentní situace na trhu zase přejde a naši nabídku budeme moci znovu v plné šíři obnovit," stojí v prohlášení.

E.ON pro TN.cz potvrdil, že ne všechny žádosti o přechod stíhá vyřizovat. "Ačkoli v současné době naše zákaznická linka pracuje na maximum, je hodně přetížená a nestačíme odbavovat požadavky klientů – a to platí jak o těch stávajících, tak těch potenciálních. Na nové klienty si aktuálně bereme kontakty, abychom se jim mohli ozvat zpět. Klientům se ozýváme postupně, jelikož jsme požadavky zákazníků opravdu zahlcení, trvá to nyní delší dobu než obvykle, bavíme se v řádu několika pracovních dnů," sdělil vedoucí Střediska služeb zákazníkům v E.ONu Zdeněk Pošvář.

Podobné oznámení jako u MND se objevilo u dodavatele Fonergy. "Vzhledem k aktuální situaci na trhu s elektřinou a plynem a velkému zájmu zákazníků jsme dočasně zastavili registrace nových smluv i zpracování cenových nabídek. Děkujeme za pochopení," uvedl dodavatel.

Související obsah

Nadměrný zájem o přechod k jiným dodavatelům zaznamenala i společnost Innogy. "Volají nám zoufalí a frustrovaní zákazníci konkurenčních firem, že jim dodavatel vypověděl smlouvu se zafixovanou cenou nebo poslal k podpisu dodatek s obrovským nárůstem ceny a chtějí rychle uzavřít novou smlouvu na energie u Innogy. Akvizice nových zákazníků nám raketově rostou, za poslední týden je to nárůst o 200 procent. S ohledem na dění na trhu očekáváme velký zájem o převod energií k Innogy," řekl ředitel společnosti pro maloobchod a marketing David Konvalina.

Podle Innogy situaci na trhu nezvládli první dodavatelé a ukončili činnost. Jiní zase zvyšují fixované ceny energií. Jedním z nich je Bohemia Energy, více informací si můžete přečíst zde na TN.cz. Bohemia Energy zvyšuje fixované ceny elektřiny od začátku listopadu. Pro některé zákazníky to znamená nárůst nákladů o desítky až stovky procent, jak se svěřili redakci TN.cz.

Call centra a pobočky dodavatelů energií jsou přeplněná lidmi, kteří řeší přechod, či se ujišťují, že jim ceny za elektřinu a plyn zůstanou stejné. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz