Domácí

Dodavatel zvýšil fixované ceny elektřiny, zuří lidé. Právník řekl, kdy to smí udělat

Dodavatel zvýšil fixované ceny elektřiny, zuří lidé. Právník řekl, kdy to smí udělat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Na redakci TN.cz se čím dál tím více obrací lidé, kterým dodavatel elektřiny mění fixované ceny u smluv na dobu určitou. Tématu se věnuje Energetický regulační úřad, redakce oslovila také advokáta Pavla Kolesára, který vysvětlil, jak je to se změnou fixních cen.

Nárůst cen energií tvrdě dopadá na lidi v Česku. Mnozí spoléhají na to, že mají fixní ceny ve smlouvě na určitou dobu. Ale ani to je nemusí ochránit. V posledních dnech se ozývají lidé, kteří uzavřeli smlouvu na dobu určitou s fixními cenami u Bohemia Energy. Společnost jim nyní oznámila, že fixní ceny bude měnit.

"Protože máme rádi jistoty, zvolili jsme samozřejmě nabídku s fixací ceny na tři roky a platbou 1299 Kč bez DPH. Než něco podepíšeme, dost o tom přemýšlíme a samozřejmě jsme předem obvolali všechny konkurenční nabídky. K přechodu k Bohemia Energy mě přesvědčila hlavně ta fixace na tři roky a ještě ujištění, že tato cena opravdu platit bude, na což jsem se jejich zástupkyně opakovaně před podpisem ptala. Měla jsem strach i z nějakých skrytých poplatků, ale opět jsem byla ubezpečena, že cena je daná a nemusíme se ničeho obávat. Smlouvu jsme proto podepsali," popsala TN.cz čtenářka Daniela z Jihočeského kraje. Smlouvu uzavírali koncem letošního srpna.

Související obsah

Stejně jako ostatním zákazníkům jí hrozí, že pokud nepošle do 20. října výpověď, bude nově platit 3 400 korun za MWh. "Toto razantní zdražení se mi zdá už hodně přes čáru. Vzhledem k nařízení o výměně kotlů jsme po velkém zvažování přešli na vytápění tepelným čerpadlem, vodu ohříváme bojlerem, samozřejmě vaříme na elektrice. Takže vzhledem k tomuto druhu topení se nás zdražení dotkne hodně. Platíme elektřinu v dvougeneračním domě, vytápíme celý dům včetně bytu rodičů, kteří jsou v důchodu a od tepelného čerpadla a potažmo cen elektřiny a tudíž nákladů na topení nás zrazovali. Teď se jejich strach jen prohloubil a nesou to špatně," dodala paní Daniela.

Podobný je i případ Petra Vrány ze Zvoleněvse na Kladensku. Smlouvu s fixovanou cenou na dva roky uzavřel začátkem června na 1 391 korun za MWh, od listopadu má ale platit 4 114 korun. "Rodinný rozpočet to zasáhne docela citelně, když vám zvednou elektřinu skoro o 200 procent a na roční průměrné spotřebě to udělá přes 24 tisíc korun plus regulované a stálé měsíční platby," přiblížil.

Se změnou cen se potýká i pan Jiří z Frenštátu, který rovněž uzavřel smlouvu koncem letošního léta. Zatímco podle původních cen by se se svou spotřebou vešel asi do 7 000 korun za rok, podle těch nových by to šlo přes 11 tisíc. "Celým smyslem této akce je donutit zákazníky, aby vypověděli smlouvy a oni se zbavili svého závazku, že jim dodávají energii za sjednanou cenu, která je pro ně nevýhodná. Pod výhružkou vysokých cen se je snaží donutit, aby smlouvy vypověděli," míní.

Společnost Bohemia Energy podle svých slov do poslední chvíle doufala, že se podaří fixní ceny vzhledem k dění na trhu s energiemi udržet. To podle nich ale vývoj trhu neumožňuje. "Smlouvy s fixovanou cenou jsou schopné pokrýt běžné výkyvy trhu, ale nemohou být imunní vůči jakékoliv situaci. Ani největší dodavatelé nemohou dlouhodobě doplácet obrovský cenový rozdíl, který přinesl současný růst velkoobchodních cen energií. Ve chvíli, kdy víme, že není možné udržet cenu, která i v době sjednání byla na velmi nízké úrovni, dáváme možnost zákazníkům rozhodnout se podle jejich osobních preferencí. Chápeme, že s nabízeným řešením všichni nesouhlasí a respektujeme to. Každého našeho zákazníka si ale vážíme, a proto s dotčenými zákazníky řešíme tyto případy individuálně a hledáme cestu, jak jim v rámci stávajícího smluvního vztahu nabídnout výhodné a udržitelné podmínky," uvedla mluvčí společnosti Hana Novotná.

Co na to říká advokát

Lidé moc neví, co s nastalou situací mají dělat. Někteří se pokouší sehnat pomoc advokáta, jiní se obrací na Energetický regulační úřad (ERÚ).

"Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy. Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat. Všem spotřebitelům proto doporučujeme, aby si znovu přečetli smlouvy, než na alternativní nabídku přistoupí, a nenechali se nutit k rychlé a pro ně nevýhodné změně ceníku," upozornila členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Související obsah

​ERÚ dodal, že oznámení o zvýšení ceny či změně smlouvy musí dodavatel spotřebitelům zaslat nejdéle 30 dní před tím, než začnou platit. Lidé pak mají právo odstoupit od smlouvy až do desátého dne před začátkem změny. Pokud klienti odstoupí do desátého dne před začátkem změn, nesmí jim dodavatel energie účtovat žádné pokuty ani v případě smluv na dobu určitou.

Redakce TN.cz se obrátila na advokáta Pavla Kolesára, aby vysvětlil, jak je to se změnou cen ve smlouvách na dobu určitou. "Pokud mají společnosti způsob ceníku ve všeobecných obchodních podmínkách (VOP), pak je legitimní, že ty VOP mohou změnit, a když s tím nesouhlasíte, tak od té smlouvy můžete odstoupit. Ceník je specifický typ VOP. Kdyby byl ve smlouvě například článek číslo pět, ve kterém by byla uvedená konkrétní cena, v ten okamžik je to součástí smlouvy a pak to dodavatelé nemohou měnit jednostranně. I kdyby pak existoval další ceník, tak platí ten uvedený ve smlouvě. Ceník má prostě stejný režim jako VOP," objasnil Kolesár.

Jiní dodavatelé slibují, že ceny měnit nebudou

Některé další společnosti ale podobný krok udělat odmítají. "Na základě aktuálního vývoje situace na trhu a chování některých našich konkurentů, kteří odebírajícím zákazníkům vypovídají garance cen, se chceme od těchto jejich praktik distancovat. Uvedené jednání považujeme za neetické. Všechny naše odebírající zákazníky chceme současně ujistit, že pokud si k naší smlouvě na dobu neurčitou uzavřou či uzavřeli některý z našich dodatkových balíčků, který jim zajišťuje cenu na určité období, tak mají tuto cenu u nás na toto období skutečně zajištěnu. Jinými slovy, naše slovo a dohoda platí," sdělily Moravské naftové doly (MND) v prohlášení z 1. října.

"Chceme vás všechny ubezpečit, že Innogy je seriózní a spolehlivý dodavatel a naše dohody vůči zákazníkům vždy dodržíme. Jsme a budeme nadále spolehliví, odpovědní a naše ceny budou ve srovnání s konkurencí výhodné a závazné," ujistila společnost Innogy 1. října.

Související obsah

​"Poprvé od otevření energetických trhů jsme v Česku svědky dříve nepředstavitelné situace. Místo boje o zákazníka se nyní mnozí dodavatelé snaží svých klientů zbavit. Někteří dodavatelé svým zákazníkům rozesílají dopisy, ve kterých je nabádají, aby si hledali nového dodavatele energií. Na trhu vidíme absolutně neférové jednání konkurentů, kteří svým zákazníkům s uzavřenou smlouvou na fixní ceny, například i na rok 2022 a 2023, nyní jejich smlouvy vypovídají, aby nemuseli za původně nasmlouvané ceny dodávat," okomentovala dění na trhu Innogy.

Evropa stojí na prahu energetické krize. Podívejte se na reportáž TV Nova z konce září:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz