Domácí

Po volbách čekají strany změny. Podívejte se, které se můžou zbavit šéfů

Už za pár dní se ukáže, zda si Andrej Babiš (ANO) může udržet post premiéra, nebo jestli na jeho křeslo usedne v následujícím funkčním období někdo jiný. Židle se ale houpou i pod dalšími lídry stran a hnutí, kteří v případě volebního neúspěchu připustili svůj konec ve funkcích.

V poslední bilanční debatě na TN Live premiér Babiš připustil, že pokud by ANO nevyhrálo volby, stáhl by se do pozadí, aby to umožnilo vznik stabilní vlády. "Já určitě nebudu brzda pro šťastnou budoucnost naší země," řekl Babiš.

Postavení předsedy strany berou zodpovědně prý i předseda ČSSD Jan Hamáček, nebo šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Já jsem slíbil na sněmu, že tu stranu dovedu do sněmovny, takže pokud jí tam nedovedu, tak je logické, že musím odejít já,“ tvrdí Hamáček. "Každý předseda nese velkou zodpovědnost spolu se svými členy předsednictva za to, jak dopadnou volby a měl by vyvodit důsledky,“ prohlásila zase Pekarová Adamová.

Třeba předseda Ivan Bartoš se ale o své pirátské křeslo nebojí. Nejistotu však může pociťovat jeho bývalý zástupce Mikuláš Ferjenčík, na jehož hlavu se snesla kritika za nepovedenou předvolební kampaň.

Související obsah

V případě, že se komunistická strana nedostane do sněmovny, je prý připraven odstoupit ze své funkce i předseda Vojtěch Filip. "Já nepotřebuji tu funkci předsedy k tomu, abych pracoval pro komunistickou stranu,“ uvedl Filip.

Petr Fiala volbu nového předsedy prý nechá na svých spolustranících na lednovém kongresu. Třeba lidovci a SPD si prohru ani odchod předsedy nepřipouští.

"To je jakási výzva příznivcům, nenechte mě v tom, podpořte mě, dostaňte nás do té sněmovny a já zůstanu tím úspěšným,“ myslí si politolog Jan Herzmann.

O postu předsedy strany budou hlasovat v lednu také Piráti, Lidovci pak v dubnu příštího roku. Za to sněm Starostů je naplánovaný až na rok 2023.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz