Domácí

Úřad zaklekl na firmy, které rušily fixace: Hrozí milionové pokuty i ztráta licence

Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek oznámil, že prošetřuje tři dodavatele energií, u dvou kvůli navyšování fixních cen a jednoho kvůli ukončování smluv na dodávky plynu, mezi jehož příjemce patří i některé teplárny, které dodávají teplo pro domácnosti.

Navyšováním fixovaných cen elektřiny společnostmi Bohemia Energy a Europe Easy Energy, které patří do stejné podnikatelské skupiny, se zabývá ERÚ. Oznámil to v pátek na svých stránkách. O problémech klientů, kterým se jen pár měsíců po uzavření smlouvy s fixovanou cenou elektřiny mají zvednout náklady, jsme vás informovali v tomto článku na TN.cz.

"Stížností na chování těchto dvou firem se u nás schází extrémní množství, proto jsme se rozhodli výjimečně informovat veřejnost o našich krocích již ve fázi zahájení šetření. Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace," řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Podle úřadů se stížnosti pohybují v řádech stovek denně.

Související obsah

​V případě Bohemia Energy a Europe Easy Energy se může dle ERÚ jednat o porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně podezření na užití zakázaných nekalých obchodních praktik. Firmám hrozí až pětimilionová pokuta, v krajním případě by mohly přijít i o licenci.

K vyšetřování se vyjádřila mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná. "Vždy jsme se snažili respektovat právo a věříme, že jsme platnou legislativu dodrželi i v tomto případě. Fixované ceny dokáží pokrýt běžné výkyvy trhu, ale aktuální situace na trhu s energiemi je natolik extrémní, že při rychlém růstu není možné stávající fixace zachovat. Je nám to velmi líto. Nezříkáme se své odpovědnosti a snažíme se celou situaci aktivně řešit s ERÚ i s dotčenými zákazníky. Hledáme nejlepší možné řešení, které by bylo pro naše zákazníky schůdné a udržitelné," uvedla pro TN.cz. 

Novotná rovněž míní, že se k podobnému kroku budou uchylovat i další dodavatelé. "Situace na trhu je zcela bezprecedentní a pro nás samotné to je velmi složité období. Naše společnost se na naprosto zběsilém nárůstu velkoobchodních cen nijak nepodílí, naopak musíme řešit stejně jako naši zákazníci jeho přímé důsledky. Snažíme se s našimi zákazníky komunikovat přímo a transparentně (neschováváme se za zveřejňování ceníků neznámo kde na webu), byť zákazníkům v současné době nesdělujeme radostné zprávy," dodala.

Dodavatel oznámil ukončení dodávek i teplárnám

Společnost Lumius zase rozesílá zákazníkům sdělení, v němž jim oznamuje ukončení dodávek plynu. Mezi jejich klienty jsou ale i teplárny, které dodávají teplo do českých domácností.

"Zvolený postup, kdy společnost ukončila dodávky pouze některým zákazníkům, ale v praxi znamená, že si všichni oslovení odběratelé musejí okamžitě sehnat nového dodavatele. To jim způsobuje komplikace například ve vztahu k lhůtám vyplývajícím ze zákona o veřejných zakázkách. Počítat musejí navíc s tím, že jim nový dodavatel nabídne dodávku za aktuální, násobně vyšší cenu, než měli sjednanou s původním dodavatelem. Problémem se navíc nyní ukazuje i získání nového dodavatele, který by mohl pro nové zákazníky energii zajistit," objasnil ERÚ.

Související obsah

​"Společnost potvrzuje, že byla v souvislosti s probíhající restrukturalizací portfolia kontaktována ze strany Energetického regulačního úřadu. Jakékoliv kroky společnosti se nedotkly tzv. chráněných zákazníků, tedy například zákazníků z řad domácností, subjektů veřejného významu a odběratelů v režimu veřejných zakázek. Vzhledem k probíhajícímu šetření ERÚ se společnost v této záležitosti nadále nebude vyjadřovat. Závěrem konstatujeme, že nastalou situaci společnost intenzivně řešila a řeší se všemi dotčenými zákazníky a relevantními subjekty trhu s plynem," uvedla společnost Lumius na svých stránkách.

"Pokud naše řízení potvrdí jednání obchodníků v rozporu se smlouvami nebo případné jiné protiprávní jednání, podá ERÚ trestní oznámení na jednatele takovýchto společností. Vzhledem k závažnosti a nebývalému rozsahu tohoto jednání je poženeme k osobní odpovědnosti," doplnil Trávníček.

Call centra a pobočky dodavatelů energií jsou zavalené lidmi, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz