Domácí

O prezidenta Zemana pečuje tým specialistů. Leží na oddělení KARIM

Miloš Zeman leží od neděle v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). V pondělí dopoledne mluvčí zařízení Jitka Zinke redakci TN.cz informovala, že stav prezidenta je stabilizovaný. Později v tiskové zprávě uvedla, že o hlavu státu se starají lékaři na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN. Jakou péči pacientům pracoviště, které má zkratku KARIM, poskytuje, se dozvíte v článku.

Prezident Miloš Zeman byl v neděli nečekaně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Jak později jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral uvedl na tiskové konferenci, důvodem byly komplikace spojené s chronickou nemocí, která prezidenta trápí. Žádné další informace nemohl veřejnosti sdělit, protože hlava státu k tomu nedala souhlas.

Další podrobnosti o zdravotním stavu Miloše Zemana poskytla v pondělí dopoledne mluvčí ÚVN Jitka Zinke. "Mohu potvrdit, že stav pana prezidenta je stabilizovaný," napsala Zinke redakci TN.cz.

Související obsah

Později zveřejnila informaci, že Zemanovi je poskytována péče týmu zdravotníků na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). "Pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konsilium ÚVN složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta," sdělila Jitka Zinke.

Co je KARIM?

KARIM ÚVN zahrnuje tři pracoviště - anesteziologické oddělení, lůžkové resuscitační oddělení a pracoviště následné intenzivní péče, které se dále dělí na oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče a oddělení následné intenzivní péče.

Anesteziologické oddělení poskytuje nepřetržitý anesteziologický servis a jsou tam neustále přítomni lékaři, kteří jsou připraveni na neodkladné výkony. Anestezie znamená umělé uspání pacienta, nebo znecitlivění jen určité části těla. Je využívána v případech, kdy pacienta čeká bolestivý lékařský zákrok. Má jej usnadnit či vůbec umožnit. Součástí oddělení je i takzvaný dospávací pokoj, kde se pacient po operaci zotavuje pod lékařským dohledem. Podle ÚVN na dospávacím pokoji pacient průměrně stráví 90 minut, než je přeložen na standardní oddělení.

Na lůžkovém resuscitačním oddělení jsou hospitalizováni pacienti, kteří potřebují nejvyšší stupeň intenzivní péče. "Na oddělení jsou hospitalizováni pacienti s poruchami životně důležitých funkcí, zejména s poruchami vědomí, selháním dýchání, oběhu a ledvin. Jde o široké spektrum pacientů s různým primárním postižením úrazového i neúrazového charakteru, např. s mnohočetnými poraněními, s poraněním mozku a páteře, pacienty se závažnými otravami, s komplikovanými pooperačními stavy, po kardiopulmonální resuscitaci atd.," uvádí ÚVN na svých webových stránkách.

Související obsah

Na pracovišti následné intenzivní péči a jejích odděleních je zajištěna péče o pacienty, kteří jsou dlouhodobě závislí na podpoře dýchání a ošetřovatelské péči. "Pracoviště umožňují zachovat kontinuitu intenzivní péče v její logické posloupnosti: akutní intenzivní medicína, následná intenzivní medicína a dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče," vysvětluje ÚVN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz