Domácí

Senátoři se sejdou kvůli Zemanovi. Budou řešit i prohlášení za neschopného úřadu

Příští týden se sejde senátní komise pro Ústavu České republiky ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana a projednání řešení možností, mezi které patří prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu. Senátoři připravili i dopis pro hradního kancléře a ošetřujícího lékaře, kde se dotazují na stav prezidenta a kdy by mohl začít opět plnit své povinnosti.

"Pokud by nemohl prezident kvůli zdravotnímu stavu vykonávat svůj úřad, bude chod ústavních institucí paralyzován. Svolal jsem ústavní komisi Senátu k řešení možností, mezi které patří mimo jiné i článek 66 Ústavy – prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu," oznámil v pondělí na sociálních sítích předseda komise Zdeněk Hraba (STAN). Komise se sejde příští úterý v 10 hodin dopoledne.

Komise se hodlá zabývat veškerými možnostmi, které by v této souvislosti mohly nastat. "Od pouhého konstatování, že se vše nechá plynout tak, jak to je, až po aktivaci článku 66 Ústavy, tedy konstatování, že prezident není schopen dále vykonávat ze závažných důvodů své pravomoci a přechází proto na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny," objasnil Hraba.

Související obsah

Komise by se případně mohla usnést i na tom, že prezident své pravomoce není schopný vykonávat. "Potom by samozřejmě přicházelo na řadu, že by některý ze senátorů nebo vicesenátorů anebo senátorek měl podat návrh na zařazení tohoto bodu do programu a Senát by o konkrétním usnesení, konkrétním textu či konkrétní větě potom hlasoval," doplnil Hraba. Celé vyjádření si můžete poslechnout pod titulkem článku.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) již připravil dopis adresovaný ošetřujícímu lékaři prezidenta a hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. O dopisu bude v úterý ráno jednat organizační výbor Senátu.

​"Nezajímá nás diagnóza, víme, že to není věc, o kterou bychom se měli zajímat a která by nám náležela, ale zajímáme se o to, jestli prezident bude moc v dohledné době vykonávat svoje funkce, které jsou zvlášť v této době mimořádně důležité," objasnil místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). Celé jeho vyjádření si můžete poslechnout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz