Naše Česko

Největší dýně v Česku váží 175 kilogramů. Lidé ji už brzy uvidí v Praze

Největší dýně v Česku váží 175 kilogramů. Lidé ji už brzy uvidí v Praze
Zdroj: Botanická zahrada hl.m. Prahy

Pěstitelé se každý rok předhání v tom, kdo vypěstuje největší a nejtěžší dýni. V trojské botanické zahradě v Praze se lidé budou moci podívat na tu nejtěžší v Česku. Tykev váží úctyhodných 175 kilogramů.

Sezóna dýní je v plném proudu. V Praze i letos proběhne tradiční výstava s názvem Tajuplný dýňový svět. Ta se bude konat od pátku 15. října do konce měsíce.

Návštěvníci se mají na co těšit, uvidí totiž největší dýni v České republice. Trojské botanické zahradě ji věnoval Jan Staněk z Horních Bludovic, který se pěstování gigantických tykví věnuje. Obří dýně váží neuvěřitelných 175 kilogramů.

Jedná se tak o největší a nejtěžší dýni, kterou se na území Česka podařilo kdy vypěstovat. Dosavadní rekord držela tykev, která vážila 145 kilogramů.

Související obsah

"Oblíbená výstava je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zábavný víkend plný dýní, dýňového tvoření a také oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků," uvedl ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Soutěže pěstitelů se každoročně konají nejen v České republice, ale také v zahraničí. V řadě zemí se utkávají nadšenci, kteří na svých zahradách pěstují například odrůdu Atlantic Giant. Váha těch největších tykví tak mnohdy dosahuje hmotnosti přes dvě tuny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz