Domácí

Babiš: Prezident mi v neděli přislíbil, že mě pověří sestavením vlády

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý novinářům řekl, že mu prezident Miloš Zeman na nedělní schůzce v Lánech potvrdil, že jej jako předsedu nejsilnější strany pověří sestavením vlády. Zeman ještě před volbami avizoval, že sestavení vlády nechá na vítězi nejsilnější strany, nikoliv koalice. Tím by byl Andrej Babiš s hnutím ANO, které získalo 27,12 % hlasů. Úplným vítězem voleb se stala koalice SPOLU s 27,79 % hlasů. Babiš novinářům řekl, že je na něm, jestli pověření přijme, nebo nepřijme.

Babiš v úterý odpoledne informoval novináře, čeho se týkala jeho nedělní schůzka se Zemanem. Podle jeho slov spolu řešili sestavení nové vlády. "Pan prezident o tom v neděli mluvil, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. On to opakovaně říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu," řekl novinářům Babiš a uvedl, že si ještě rozmyslí, zda by nabídku přijal.

Nedělní setkání trvalo zhruba půl hodiny a Babiš po schůzce s novináři nemluvil, nebylo tak jasné, o čem s hlavou státu jednal. Bezprostředně po setkání z Lán odjel. Zeman byl poté převezen sanitkou do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde je momentálně hospitalizovaný kvůli komplikacím provázejícím jeho chronické onemocnění.

Související obsah

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po nedělní schůzce redakci TN.cz napsal, že se Zeman s Babišem setkali kvůli konzultaci, vyhodnocení voleb a diskuzi nad možnými scénáři. Ve stejný den Ovčáček webu Lidovky.cz sdělil, že Babiš od prezidenta pověření k jednání o sestavení příští vlády nezískal. Podle jeho slov by o tom Hrad informoval standardní cestou. 

Premiér po prohře ve volbách uvedl, že osloví předsedu ODS a lídra koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) Petra Fialu s nabídkou k jednání o vládě. V úterý novinářům řekl, že jeho nabídku Fiala nepřijal. Koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů a nezávislých o budoucí vládě jednají společně.

Babiš ve svém tradičním nedělním videu 'Čau lidi' řekl, že je připravený zůstat ve Sněmovně, i když jeho hnutí skončí v opozici. "Zkrátka to nevzdám, mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té Sněmovně," uvedl Babiš po prohře ve volbách. Původně v Poslanecké sněmovně podle jeho dřívějších vyjádření zůstat nechtěl.

Související obsah

V úterý novinářům na otázku, zda je smířený s tím, že by skončil v opozici, odpověděl, že se s ničím smiřovat nepotřebuje a je připravený na roli předsedy opoziční strany. "Reaguji na to, že mi lidi psali, abych v politice zůstal. Na základě toho jsem změnil svoje rozhodnutí. Když jsem to v neděli oznámil v 'Čau lidi', tak jsem dostal stovky podpůrných mailů a dopisů," uvedl Babiš.

Babiš také oznámil, že jeho hnutí nebude brzdit žádné demokratické procesy a současná vláda bude pracovat až do poslední chvíle. "Chtěl bych být ve zdravotním výboru," řekl Babiš novinářům s tím, že by chtěl pokračovat v práci na Národním plánu boje proti rakovině. K možné kandidatuře na prezidentský post v příštích prezidentských volbách Babiš řekl, že toto téma neřeší. 

Podívejte se na rozhovor s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz