Koronavirus

Německá firma zrušila registraci své vakcíny proti covidu. Začala vyvíjet novou

Německá firma zrušila registraci své vakcíny proti covidu. Začala vyvíjet novou
Zdroj: Profimedia

Evropská léková agentura (EMA) ukončila přezkum vakcíny proti covidu-19 CVnCoV, kterou vyvinula německá biotechnologická firma CureVac AG. Důvodem bylo, že firma odstoupila od žádosti o registraci s tím, že se chce zaměřit na vývoj nové vakcíny, která bude efektivnější a bude reflektovat dosavadní vývoj pandemie.

Schvalovací proces vakcíny CVnCoV odstartoval v únoru letošního roku. Vzhledem k tomu, že očkovací látka je na bázi mRNA, jedná se o podobný typ vakcíny jako od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. K registraci ale nakonec nedojde. Biotechnologická společnost CureVac AG žádost stáhla.

Důvodem je rozvoj vakcíny druhé generace, která reaguje na vývoj pandemie. V oficiálním prohlášení firma uvedla, že očekává schválení nové vakcíny ve druhém čtvrtletí roku 2022, kdy už by měly být hotové klinické studie. 

"Globální boj proti covidu-19 pokračuje a my jsme odhodlaní přispět bezpečnou a účinnou vakcínou. Požadavky na efektivní boj se ale změnily. Objevují se nové varianty. Akutní pandemie se pomalu mění na chronickou, což také vytváří nové potřeby," uvedl generální ředitel CureVac AG Franz-Werner Haas.

Související obsah

​"Tento vývoj bereme v potaz při našem rozhodnutí stáhnout vakcínu CVnCoV ze schvalovacího procesu a investovat všechny zdroje do vývoje vakcíny druhé generace," dodal. Společnost již zveřejnila výsledky preklinických studií vakcíny CV2CoV, která má mít velký potenciál. Ukázalo se, že má až desetkrát vyšší schopnost vyvolat imunitní odpověď, než tomu bylo u původní vakcíny.

Léková agentura na svých webových stránkách potvrdila, že rozhodnutí stáhnout žádost o registraci přijala a rozhodla se ukončit přezkum vakcíny. Problém nastává pro lidi, kteří se zúčastnily klinických studií u vakcíny první generace CVnCoV.

Přestože za sebou mají očkování, nevědí, zda mají nárok na zelený certifikát a zda se jich týkají cestovní restrikce. EMA v tomto případě doporučuje se obrátit na úřady v zemi, kde mají dotyční lidé bydliště.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz