Zahraničí

Rusko testuje unikátní vakcínu. Má se aplikovat do nosu

Rusko zahájí testování vakcíny Sputnik V v podobě nosního spreje. Testování mělo původně začít už v září. Skupině dospělých dobrovolníků budou vakcínu podávat na klinikách v Petrohradu. Pokud bude testování úspěšné, mohla by se aplikovat dětem od 8 do 12 let.

Místo injekce stačí stříknout do nosu. Vakcína v podobě nosního spreje by usnadnila očkování menších dětí a zůstala by nadále dvoudávková. Ruská zdravotnická agentura zatím ale nezmínila, jak dlouho bude klinické testování probíhat.

I když úřady v zemi apelují na lidi, aby se nechali očkovat, země pandemii nezvládá. Za poslední dva týdny v Rusku téměř každý den padají rekordy, jak v počtu nově nakažených, tak zemřelých. Denně se počty mrtvých blíží k tisícovce.

"Zvýšil se počet lůžek, včetně lůžek s vybavením pro přívod kyslíku a ventilaci plic. Nejspolehlivějším způsobem, jak ochránit sebe a své příbuzné před infekcí, je ale očkování," řekl ruský premiér Michail Mišustin.

Související obsah

​Naproti tomu Spojené státy americké už před třemi týdny oznámily, že by pro očkované cestovatele mohly plně otevřít hranice, a ve středu by tamní úřady měly oznámit, za jakých podmínek. Jednou z nich by mělo být i trasování kontaktů z letadla.

"Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydá příkaz k trasování kontaktů. Součástí je požadavek, aby letecké společnosti shromažďovaly komplexní informace o každém cestujícím, který přichází do USA," uvedla Jen Psakiová, mluvčí Bílého domu.

Vstup do země zřejmě bude povolen všem očkovaným, bez ohledu na důvod cesty. Doteď do USA směli jen lidé s výjimkou.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz