Domácí

Zrušení EET i slev na jízdné. Nová vláda přinese řadu změn

S novou Poslaneckou sněmovnou přijdou i změny. Jednou z prvních bude pravděpodobně konec elektronické evidence tržeb (EET), jednoho z pilířů programu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zrušit ji chce dlouhodobě ODS a teď na to zřejmě bude mít i dostatek hlasů. Noví zákonodárci chtějí přehodnotit také slevu na jízdné nebo nedávno schválený stavební zákon.

Poslanci ODS, TOP 09 a hnutí SPD. To jsou strany, které budou pravděpodobně hlasovat pro zrušení elektronické evidence tržeb. Pokud na ni přijde řeč, jak si vítězové voleb přejí. "U EET je náš dlouhodobý názor, že to bylo špatně a určitě se budeme snažit, aby se to co nejrychleji zrušilo," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (SPOLU).

A souhlasí i TOP 09. "My jsme dlouhodobě kritizovali vůbec vznik samotného EET. A vzhledem k tomu, že je EET na tak dlouho pozastavena, tak rozhodně nepředpokládám, že by kdokoliv, včetně TOP 09, chtěl její obnovu," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU).

Konečný verdikt prý ale přijde až po poradě programových týmů. Členové druhé koalice, tedy Piráti a Starostové a nezávislí, zatím na otázku zrušení EET odpovídají vyhýbavě. "Zatím to bude v jednání," uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová (PirSTAN).

Související obsah

​"Já bych vyhodnotil jeho faktické přínosy, protože Andrej Babiš nemluvil o EET pravdu, když ukazoval, jak pomohla výběru daní. Neboť tam, kde zavedena nebyla, tak rostl výběr úplně stejně," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš (PirSTAN).

Slevy na jízdném

Koalice SPOLU by ráda také upravila pravidla pro slevu na jízdné pro studenty a seniory. Například aby vycházela ze sociální situace cestujícího. Proti tomu je ale, na rozdíl od zrušení EET, hnutí SPD. "Hnutí SPD prosazuje zachování slevy na jízdné pro seniory a pro studenty," uvedl předseda strany Tomio Okamura.

Hnutí ANO před volbami říkalo, že by rádo nyní pozastavené EET obnovilo. Konec se jeho "otci" nelíbí. "Určitě mi to bude líto a bude to určitě hlavně líto těm poctivým podnikatelům," řekl k plánům nové vlády Andrej Babiš.

Nová sněmovna se chystá také na řadu neekonomických témat, která by ráda probrala co nejdříve. Zástupci koalice SPOLU se shodují na tom, že bude potřeba znovu prodiskutovat stavební zákon. Přesněji odsunout jeho účinnost. V plánu je také strategie pro boj s koronavirem.

ANKETA: Co říkají lidé na zrušení EET nebo slev na jízdné?

Tn.cz, mb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz