Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Boj o ministerstva už měl začít. Jak by mohla vypadat nová vláda? PŘEHLED

Ačkoliv rozdělení ministerstev a jejich personální obsazení zatím podle koalic SPOLU a PIRSTAN oficiálně není na pořadu dne, vyrojila se již řada spekulací. Podle zdrojů Lidových novin se již při podpisu memoranda koalice dohodly, že SPOLU získá devět resortů a PIRSTAN šest. Zástupci koalic však tyto informace odmítají potvrdit.

Ministerstvo financí

Už v předvolebním období koalice PIRSTAN vypracovala seznam kandidátů na sestavení vlády, který veřejnosti představila na konci června. Jako ministra financí tam uvedla Věslava Michalika (STAN), jehož jméno se objevuje i nyní po volbách. Ten se ale vyjádřil, že vše, co je v novinách, jsou zatím jen spekulace.

Horkým kandidátem na ministra financí za ODS je Zbyněk Stanjura. I on ale na úterní tiskové konferenci poslaneckého klubu ODS zdůraznil, že tato tvrzení jsou předčasná. Nepotvrdil ani, kolik ministerstev budou občanští demokraté požadovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Adeptkou na ministryni práce a sociálních věcí byla v návrhu vládní sestavy od PIRSTAN Olga Richterová (Piráti), která si sama sebe na tomto postu umí představit. "Chci MPSV, které systémově předchází větším potížím a pádům na dno, které jde ke kořenu problému," uvedla v létě.

Související obsah

​V rozhovoru pro Lidové noviny předseda STAN Vít Rakušan potvrdil, že by se na tuto funkci hodila. "Olga Richterová by byla skvělá ministryně práce a sociálních věcí. Je to dáma, která má hluboké sociální cítění," řekl.

O ministerstvo práce ale dříve projevila zájem i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Očekává se, že o resort by mohli usilovat i lidovci, pro které je téma rodiny zásadním. 

Ministerstvo vnitra

Sám sebe by Rakušan rád viděl ve funkci ministra vnitra. Jako kandidát na tento post byl uveden už v návrhu vládního týmu PIRSTAN. V Rozstřelu Vladimíra Vokála prozradil, že tuto ambici má stále. Dodal, že jeho hnutí bude chtít obsadit více než tři ministerstva a trvat bude na vnitru a školství.

Související obsah

Ministerstvo školství

Rakušan odmítl upřesnit, kdo by měl být ministrem školství, je ale podle něj nepravděpodobné, že by to byl někdo, kdo nebyl v návrhu vládního týmu PIRSTAN. U resortu školství v něm bylo uvedeno pět jmen, tři kandidáti jsou ale pirátští a v tuto chvíli již pravděpodobně v úvahu nepřipadají.

Pokud by si tedy STAN prosadil, že dostane resort školství, ministrem by se stal patrně buď bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, nebo pedagog a člen sněmovního školského výboru Petr Gazdík.

Zájem o vedení ministerstva školství ale projevili i zástupci koalice SPOLU, Marek Výborný (KDU-ČSL) či Martin Baxa (ODS).

Zdravotnictví, spravedlnost, obrana

V souvislosti s vedením resortu zdravotnictví se nejčastěji opakuje jméno Vlastimil Válek (TOP 09), o Janě Černochové se hovoří jako o budoucí ministryni obrany (ODS). V čele resortu spravedlnosti by mohl podle některých médií stanout Marek Benda (ODS).

Související obsah

Další resorty

Šéf Pirátů Ivan Bartoš deníku Právo potvrdil zájem o post ministra pro místní rozvoj. S dalšími resorty to tak snadné není. V souvislosti se zahraničím nebo průmyslem a obchodem se hovoří o více kandidátech, naopak o životní prostředí a dopravu se české politické strany nikdy příliš nepřetahovaly.  

Předseda Poslanecké sněmovny

O Marku Bendovi se mluví i jako o kandidátovi na předsedu Poslanecké sněmovny. Ani on ale nic z toho nepotvrdil. "Volby vyhrál Petr Fiala, takže kam mě postaví, tam budu stát," vyjádřil se. Možnou kandidátkou na předsedkyni Poslanecké sněmovny je i Markéta Pekarová Adamová, podle které ale koalice personálie zatím neřeší.

Ať tak, či tak, Stanjura potvrdil dřívější vyjádření předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, že post předsedy dolní komory připadne zástupci koalice SPOLU.

Zatím je tak jisté pouze jedno, a to, že finální podoba nové vlády je zatím ve hvězdách. Obě koalice by se také měly shodnout na tom, že budoucím premiérem bude lídr SPOLU Petr Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz