Domácí

Hrad sliboval podrobnosti o prezidentově zdraví, jeho žena nic konkrétního neřekla

Hrad ve čtvrtek odpoledne avizoval, že zveřejní informace ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky Miloše Zemana. Nic takového se ale nestalo. Na tiskové konferenci vystoupila Zemanova manželka Ivana Zemanova a vyzvala média k ohleduplnosti a trpělivosti. Hlava státu je už pátým dnem hospitalizována v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Důvodem hospitalizace jsou komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění, bližší informace veřejnost stále nemá.

"Děkuji vám, že jste přišli. Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici. Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné," začala svůj proslov první dáma Ivana Zemanová.

Dále uvedla, že léčba, kterou Zeman podstupuje, vyžaduje čas. "Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické," pokračovala Zemanová. Podle ní je zdraví každého člověka citlivá a vážná věc. 

"Jistě i vy jste se setkali ve svém okolí mezi svými blízkými s někým, kdo nečekaně onemocněl a měli jste o něj obavy a přáli jste si, aby se brzy uzdravil," pokračovala Zemanová a dodala, že si co nejvíce přeje, aby se její manžel uzdravil.

Související obsah

První dáma poprosila média a veřejnost o trpělivost a potřebný čas, aby měl prezident možnost nabrat sílu. "Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl, a proto vás prosím o toleranci. Budu vás informovat, jak bude znám další vývoj a prosím, abyste mému manželovi dopřáli klid," dodala Zemanová. Tiskového brífinku se zúčastnila i prezidentova dcera Kateřina Zemanová, ale novinářům nic neřekla.

Hrad je dlouhodobě kritizován za to, že nezveřejňuje detaily o zdravotním stavu hlavy státu. Poslední oficiální informace k prezidentově zdraví Hrad zveřejnil po zářijové hospitalizaci, kdy Zeman v Ústřední vojenské nemocnici strávil 8 nocí. Tehdy Hrad v tiskové zprávě uvedl, že prezident byl dehydratovaný a vyčerpaný.

Chronické onemocnění

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizovaný na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. To je oddělení, na kterém pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. Hlavu státu trápí blíže nespecifikované chronické onemocnění.

Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral v neděli vystoupil na krátké tiskové konferenci, aby o hospitalizaci veřejnost informoval. Nemohl ale sdělit detaily o zdravotním stavu prezidenta, protože k tomu neměl souhlas. "Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu, tím pádem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat," řekl v neděli Zavoral.

Související obsah

Od té doby veřejnost žádné bližší informace o zdravotním stavu prezidenta nemá. Ústřední vojenská nemocnice pouze v pondělí informovala, že hlava státu je ve stabilizovaném stavu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se prezident v nemocnici zajímá o aktuální dění, čte si zprávy z médií a sleduje politickou situaci.

Ovčáček v pondělí rádiu Proglas řekl, že prezidentovi hospitalizace nijak nebrání ve výkonu ústavních pravomocí. Ve čtvrtek podle Hradu hradní kancléř Vratislav Mynář informoval současného šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o tom, že Zeman svolá ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. Jde o nejzazší termín, který prezident mohl vybrat. Pokud hlava státu ustavující schůzi nesvolá, noví poslanci se scházejí sami třicátý den po volbách. Tím je právě pondělí 8. listopadu.

Na celý projev Ivany Zemanové se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz