Domácí

Nejasnosti kolem Zemana zůstávají. Informace chtějí politici i celebrity

Od neděle, kdy byl prezident hospitalizován, hradní kancelář o jeho zdravotním stavu jen mlží. Když už nejbližší spolupracovníci prezidenta včetně jeho mluvčího něco prozradí, tak je to nevěrohodná informace typu, že hlava státu, léčící se s cukrovkou a bojující s komplikacemi, obědvá klobásu a meruňkové buchty. Nad tímto stavem informování veřejnosti se pozastavují nejen čeští politici.

Ústavní právníci, odborníci na etiku, politici i známé osobnosti se shodují na jednom. Veřejnost má právo vědět, v jakém stavu se prezident republiky nachází. Že je prezident ve stabilizovaném stavu, je podle nich nedostatečná informace.

"Veřejnost má právo vědět, v jakém stavu se prezident nachází. A to z toho důvodu, aby věděla, jestli může vykonávat svojí funkci a nakonec i pravomoci, do kterých ho zvolila. Máme nárok na základní a konkrétní informace, které jsou adekvátní dnešním otázkám a dnešní situaci," řekl ústavní právník Jan Kudrna. 

"Informace, které jsou podávané o prezidentovi Zemanovi, jsou naprosto neadekvátní, a dokonce máme důvody se domnívat, že jsou zkreslené, nebo dokonce vylhané," uvedl etik a filozof David Černý. Nepřesvědčil ho ani projev první dámy Ivany Zemanové. "Přijde mi to jako manipulace s občany České republiky. My očekáváme, že je naše právo vědět, jaký je zdravotní stav prezidenta a zda je schopen vykonávat svoji funkci," dodal Černý.

Související obsah

​Informace nemá ani premiér Andrej Babiš (ANO). "Nemám žádné informace. Musíte se obrátit na ředitele nemocnice. Já s panem prezidentem nemám žádný kontakt," řekl Babiš.

Zemana ve čtvrtek prý osobně viděl končící šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podle něj je prezident schopen úřad vykonávat. Prý před ním dokonce podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Ze schůzky údajně existuje i fotografie, zúčastnění ji ale odmítají zveřejnit.

Související obsah

​"Moc si vážím, že pan prezident souhlasil a že jsem ho kromě členů rodiny a těch nejbližších spolupracovníků mohl navštívit na jednotce intenzivní péče. Prezident komunikuje a můžu vyvrátit všechny spekulace, že by ten jeho stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat," uvedl Vondráček.

Za Havla to bylo jinak

Když byl v nemocnici první český prezident Václav Havel, tak lékaři o jeho stavu vždy veřejnost na základě jeho souhlasu detailně informovali. "Teploty během dne kolísají. Pan prezident je většinou dopoledne bez teplot, ale samozřejmě během dne dosahují teploty hodnot kolem 37,5 stupně Celsia," stojí například ve zprávě jeho ošetřujícího lékaře Iljy Kotíka z 9. srpna 1998.

Současná situace se nelíbí ani některým známým osobnostem. "U pana prezidenta, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, bychom si opravdu zasloužili znát, jak dalece je schopen rozhodovat, vnímat a komunikovat a mapovat současnou situaci. Bohužel jeho mluvčí se do toho tak trochu zamotává," řekla například herečka Tereza Brodská.

"Taky bych byl rád, kdybych věděl, jak na tom pan prezident je," uvedl zpěvák Michal David. "Určitě se mi nelíbí, jak Hrad informuje. Myslím, že veřejnost by přeci jen měla vědět víc," dodal bývalý hokejista Dominik Hašek.

Tajnosti kolem zdravotního stavu prezidenta připomíná některým lidem dobu komunismu. Podívejte se, co dalšího říkají:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz