Zahraničí

V cizině o stavu prezidenta informují. Mají na to i zákon

O zdraví svých prezidentů se zajímají lidé i média po celém světě. Například ve Francii musí nastupující hlava státu o své kondici veřejnost povinně informovat. Ve Spojených státech to zase kandidáti dělají dobrovolně, aby přesvědčili voliče, že jsou těmi pravými uchazeči.

Ve čtvrtek 21. ledna 2021 se Joe Biden jako vůbec nejstarší prezident v historii Spojených států amerických stal jedním z nejmocnějších mužů světa. Jeho zdravotní stav řešili voliči během kampaně a obyvatelé i americká média ho pečlivě sledují také teď.

"Poslední velká lékařská zpráva, kterou Biden zveřejnil, je z konce roku 2019. Letos na jaře uvedl, že zveřejní další, ale zatím to neudělal. Takže víme, že Joe Biden bere prášky na arytmii a cholesterol. Není se čemu divit, protože je mu skoro 80 let," uvedl amerikanista Jakub Lepš.

Najdou se i výstřelky, kdy někteří politici zprávu o svém zdravotním stavu vylepšují. "V případě Donalda Trumpa se ukázalo, že svůj zdravotní report svému doktorovi sám nadiktoval," řekl Lepš. Ve Spojených státech je nicméně zažité, že zdravotní stav prezidenta je věcí veřejnou.

Související obsah

​Informace mají i Poláci. Polský prezident Lech Kaczynski byl v roce 2007 převezen do nemocnice kvůli vysoké horečce a celkové nevolnosti v době, kdy země byla v politické krizi. Jeho mluvčí o tom informoval vzápětí.

Ve Francii je zveřejňování zdravotního stavu prezidentů dokonce ze zákona povinné. Po smrti prezidenta Francoise Mitteranda totiž vyšlo najevo, že během celých 14 let v úřadu měl rakovinu a poslední půl rok v Elysejském paláci už nebyl schopný vykonávat mandát. Jeho předchůdce Georges Pompidou také tajil svou nemoc a zemřel ještě během výkonu své funkce.

Obyvatelé Západu většinou považují informování o hlavách státu za samozřejmé. Na rozdíl od občanů zemí jako třeba Severní Korea nebo Rusko.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz