Domácí

Nové poslance čeká zajímavý plat a spousta výhod. Na co mají nárok?

Nové poslance čeká zajímavý plat a spousta výhod. Na co mají nárok?

Poslanecká sněmovna se v nejbližších týdnech dočká velké změny. Vymění se v ní zhruba polovina poslanců. Nové poslance čeká kromě zajímavého platu také řada benefitů.

8. listopadu usedne v Poslanecké sněmovně 101 nových poslanců, kteří mají na čtyři roky jistotu velmi slušného živobytí. Naopak 101 stávajících poslanců se musí s platem a dalšími benefity rozloučit. Na cestu domů ale dostanou slušné odchodné.

Plat

Od 1. ledna 2020 činí plat řadového poslance 90 800 korun měsíčně. Krátce před volbami poslanci schválili, že se v letech 2022 až 2026 tato částka nezmění. 

Ještě vyšší platy ale mají poslanci, kteří v Poslanecké sněmovně vykonávají některé další funkce. Jde například o posty místopředsedů či předsedů výborů nebo místopředsedů či předsedy dolní komory Parlamentu ČR. Například místopředseda výboru si měsíčně vydělá 109 300 korun,předseda si přijde dokonce na 127 800 korun měsíčně. Výborů má Poslanecké sněmovna celkem 18.

Služební automobil

Předsedové sněmovních výborů, komisí a poslaneckých klubů mají kromě platu nárok také na služební vůz. Zatímco předsedové výborů a komisí se budou teprve volit, tak předsedové poslaneckých klubů už jsou známí. Služební vůz tak dostane Alena Schillerová (ANO), Jakub Michálek (Piráti), Marek Výborný (KDU-ČSL), Radim Fiala (SPD), Jan Jakob (TOP 09), Zbyněk Stanjura (ODS) a Jan Farský (STAN).

Související obsah

​Členové vedení Poslanecké sněmovny ke služebnímu autu dostanou i řidiče. Kdo bude ve vedení, by měli poslanci rozhodnout na ustavující schůzi 8. listopadu.

Další benefity

Poslanci mají nárok také čerpat náhrady na pronájem poslanecké kanceláře. "Maximální výše se odvíjí od velikosti města, ve kterém ji mají," uvedl ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. Například v Praze je to 27 000 korun měsíčně. Ve městech s počtem obyvatel 10 000 až 25 000 je to 16 000 korun měsíčně.

"Poslanci dále mohou čerpat peníze na úhradu telefonních poplatků a poplatků za připojení k internetu pro poslaneckou kancelář (do výše 5 000 korun měsíčně)," dodal Žamboch.

Mimopražští poslanci mohou čerpat také náhrady na ubytování. Poslancům jsou také poskytovány cestovní náhrady, které se liší podle toho, kde má daný poslanec trvalý pobyt. Částka se pohybuje od 33 700 do 50 500 korun.

Končící poslanci

O všechny tyto věci naopak přijde 101 končících poslanců. "Pokud poslanci využívají ubytování zajišťované Kanceláří Poslanecké sněmovny, mají je k dispozici do 20. října. Do toho data vracejí končící poslankyně a poslanci také třeba notebooky, které měli k dispozici od Poslanecké sněmovny," popsal Žamboch. 

Související obsah

Na cestu ze Sněmovny ale dostanou odchodné. "Poslanci, který byl v Poslanecké sněmovně po celé volební období, bude vyplaceno odchodné ve výši 1+4 měsíčního platu," dodal Žamboch. Pokud tedy byl některý poslanec ve Sněmovně po celé čtyři roky a vykonával funkci předsedy výboru, tak dostane 639 tisíc korun

Původně mělo do Sněmovny přijít 102 nových poslanců, ale hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) se svého místa vzdal a přenechal ho současné poslankyni Margitě Balaštíkové (ANO). Zajímavostí nové Poslanecké sněmovny je skutečnost, že v ní bude nejvíce žen v historii. Ženy obsadí 50 z 200 křesel.

Zhruba polovina současných poslanců ve sněmovně končí a řeší, co dál:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz