Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Po 4 letech jsou bez práce. Podívejte se, kteří poslanci dostali padáka

Po 4 letech jsou bez práce. Podívejte se, kteří poslanci dostali padáka
Zdroj: TV Nova

Někteří byli v Poslanecké sněmovně čtyři roky, jiní tam seděli už od vzniku republiky. Výsledek sněmovních voleb ale pro 102 poslanců znamená, že budou muset vyklidit své kanceláře. Poslaneckou sněmovnu opouští řada výrazných tváří jako například Václav Klaus mladší, Karel Schwarzenberg nebo Lubomír Volný. Někteří odchází ze své vůle, jiní ještě chtěli pokračovat.

Letošní volby do Poslanecké sněmovny znamenají velkou změnu. Poprvé v historii samostatné České republiky v ní nebudou zasedat žádní poslanci KSČM a ČSSD. Celkem si novou práci bude hledat 102 poslanců. 36 poslanců se místa vzdalo dobrovolně a letos do dolní komory vůbec nekandidovalo, o osudu 66 poslanců ale rozhodli voliči svými hlasy.

Těchto 66 poslanců ještě chtělo ve Sněmovně pokračovat:

Zdroj: TN.cz

​Největší ztráty zažijí ve Sněmovně Piráti. Z 22 poslanců si jich svoje věci bude muset sbalit 19. Z výrazných tváří Pirátské strany se už v Poslanecké sněmovně nebude objevovat například Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal nebo Ondřej Profant.

Největší obměnou ale projde poslanecký klub hnutí ANO. To sice obhájilo 72 ze 78 mandátů, ale kufry si balí 25 stávajících poslanců. Nováčci nahradí ve Sněmovně například Adama Vojtěcha, Barboru Kořanovou nebo Andreu Brzobohatou. Například Adam Vojtěch je ale jeden z těch, kdo do Sněmovny letos nekandidoval. A nemusí ani na úřad práce, protože od 1. listopadu bude velvyslancem ve Finsku.

Z Poslanecké sněmovny ale kompletně zmizí také 15 poslanců KSČM. Nová místa si musí hledat kromě jiných Hana Aulická Jírovcová, Jiří Dolejš, Vojtěch Filip, Miroslav Grebeníček, Leo Luzar nebo Zdeněk Ondráček. O místo přišlo také všech 14 poslanců ČSSD, například Alena Gajdůšková, Jan Hamáček, Kateřina Valachová nebo Lubomír Zaorálek.

Související obsah

​Do lavic se už nevrátí ani šest nezařazených poslanců, tedy Marian Bojko, Tereza Hyťhová, Václav Klaus mladší, Zuzana Majerová Zahradníková, Ivana Nevludová a Lubomír Volný.

Za SPD už ve Sněmovně nebude sedět sedm stávajících poslanců, nejznámější z nich je Miloslav Rozner, který se proslavil svým výrokem o zabrušování a vybrušování. Sněmovnu opouští také výrazná tvář TOP 09 a bývalý kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Nevludová, Klaus i Schwarzenberg ale odchází dobrovolně.

Voliči vyhodili ze Sněmovny i některé známé tváře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz