Domácí

Za Zemanem už jenom se souhlasem ošetřujícího lékaře, oznámila policie

Policejní ředitelství v pátek oznámilo, že po domluvě s Ústřední vojenskou nemocnicí v pražských Střešovicích (ÚVN) bude vstup za prezidentem Milošem Zemanem povolen pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem. Policisté se začnou také zabývat tím, zda někdo nezfalšoval prezidentův podpis.

Návštěva prezidenta Zemana v nemocnici bude nově povolena pouze se souhlasem jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. V pátek o tom informovalo policejní ředitelství.

"Policie České republiky vyhoví požadavku ÚVN a od tohoto okamžiku nebude ze strany ochránců umožněn přímý kontakt prezidenta republiky s žádnou osobou, která předem neobdržela souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou," uvedla Policie ČR.

Související obsah

Ústřední vojenská nemocnice od čtvrtka totiž prověřuje nečekanou návštěvu u prezidenta. Kancléř Vratislav Mynář k němu přivedl předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Podle nemocnice to udělal bez vědomí ošetřujícího lékaře. Vondráček následně v pátek uvedl, že ho do nemocnice pozval sám prezident a dokonce ho doprovodila ochranná služba Policie ČR. 

Musím reagovat na šířící se spekulace a zavádějící zprávy ohledně mé včerejší návštěvy Miloš Zeman - prezident České...

Posted by Radek Vondráček on Friday, October 15, 2021

V pátek odpoledne však Vondráčkova slova popřelo policejní prezidium. "Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě," uvedla policie.

Televize Nova požádala o vyjádření také ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, ten má však podle jeho asistentky v současné době dovolenou. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke si zaměstnanci Vondráčka všimli, ale mysleli si, že je návštěva domluvená. "Personál příchozí zaznamenal, avšak veden úctou k autoritě pana kancléře, který patří k častým návštěvám u pacienta, předpokládal, že vhodnost návštěvy byla s ošetřujícím lékařem konzultována," uvedla Zinke. Návštěvě na pokoji nikdo ze zaměstnanců přítomen nebyl. "Pacient na JIP je sice nepřetržitě sledován, nicméně  během  návštěv, s ohledem na soukromí, personál bezprostředně u lůžka trvale přítomný být nemusí," dodala mluvčí.

Babiš se zlobí

Vondráčkovu návštěvu každopádně odsoudil i premiér Andrej Babiš (ANO). "Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval. Já bych se určitě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal bych se na vhodnost takové návštěvy," řekl pro TN.cz premiér Andrej Babiš.

Související obsah

Policisté se zároveň začnou zabývat tím, zda někdo nezfalšoval podpis prezident, kterým svolal zasedání nové Sněmovny. Vrchní státní zastupitelství totiž ve čtvrtek obdrželo trestní oznámení pro podezření, že došlo právě k padělání úřední listiny. Informaci Seznam Zprávám potvrdila vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Prezident Zeman je od neděle hospitalizovaný na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. To je oddělení, na kterém pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. Hlavu státu trápí blíže nespecifikované chronické onemocnění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz