Zahraničí

Vakcína pro děti od pěti let. Firmy Pfizer a BioNTech zažádaly o schválení

Vakcína pro děti od pěti let. Firmy Pfizer a BioNTech zažádaly o schválení
Zdroj: Getty Images

Společnosti Pfizer a BioNTech požádaly Evropskou lékovou agenturu (EMA) o schválení vakcíny proti koronaviru pro děti od pěti do 11 let. Očkovací látka by podle studií firem měla být pro děti bezpečná a vyvolávat silnou imunitní reakci.

Firmy požádaly v minulém týdnu o schválení očkovací látky pro děti od pěti let také americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V případě, že by Evropská léková agentura (EMA) vakcínu schválila, šlo by tak v Evropě o první možnost očkovat proti covidu-19 mladší děti.

Regulačnímu úřadu společnosti Pfizer a BioNTech předložily výsledky klinických zkoušek, kdy vakcínu aplikovaly na více než 2200 dětech ve věku od šesti měsíců do 11 let. Děti však dostaly nižší dávku vakcíny, než jaká se běžně podává dospělým.

Související obsah

Podle výsledků testů byla vakcína pro děti bezpečná a vytvářela silnou ochranu proti koronaviru. "Dávka 10 mikrogramů byla pečlivě vybrána jako preferovaná dávka pro bezpečnost, snášenlivost a schopnost vyvolat odpověď,“ uvedl Pfizer v tiskové zprávě.

"Vakcína byla dobře tolerována a vedlejší účinky byly obecně srovnatelné s těmi, které jsme pozorovali u starších účastníků,“ doplnila společnost.

V Česku se zatím očkují proti koronaviru děti od 12 do 15 let. U této věkové kategorie použití vakcíny už schválené je. S očkováním mladších dětí však stát také počítá. Právě proto ministerstvo zdravotnictví už objednalo 140 tisíc dávek vakcíny.

Očkovat by děti měli praktičtí lékaři pro děti a dorost ve svých ordinacích. "Budeme-li chtít očkovat děti mladší 12 let, tak budeme mít předpřipravené dávky právě pro tuto kategorii s nižší koncentrací účinné složky vakcíny,“ vysvětlila pediatrička Hana Cabrnochová.

Očkování malých dětí rozděluje společnost. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz