Domácí

Všechno je jinak: Vojtěch jako ministr končí, Babiš jeho místo nabízí opozici

Premiér Andrej Babiš (ANO) se pustil do poslance TOP 09 Vlastimila Válka (SPOLU). Vyzval jej, ať od 1. listopadu převezme ministerstvo po Adamu Vojtěchovi (za ANO). S ním se prý domluvil, že opravdu 1. listopadu skončí, ačkoliv dříve mluvil o tom, že Vojtěch zůstane s vládou až do konce.

V nejnovějším díle svého pořadu Čau lidi se premiér Andrej Babiš pustil do poslance Vlastimila Válka. O něm se mluví jako o jednom z možných kandidátů na ministra zdravotnictví v koaliční vládě SPOLU a PirSTAN. Babiš Válka kritizoval za výrok pro CNN Prima News, že šestihodinové čekání u lékaře není tak strašné. Na zmíněnou část rozhovoru se podívejte níže:

Otázka: Takže šest hodin je ještě v pořádku?
Válek: Pochopitelně. To není zas tak strašné.
Otázka: To je ale přece šílené. Pak se bavíte s lékaři, kteří říkají, že jsou unavení a mají dlouhé služby...
Válek: Mícháme ale víc věcí dohromady. Pokud babička čeká šest hodin s prasklým vředem nebo cévní mozkovou příhodou, tak je to průser. Nevěřím, že se ale něco takového stalo. Pokud ale čekala šest hodin s tím, že ji bolí měsíc břicho a teď se rozhodla zajít do nemocnice, tak jsme zase u toho, že ji měl nejdříve vyšetřit obvodní lékař nebo domluvit v nemocnici plánované přijetí.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Související obsah

​Podle Babiše také Válek říká, že zdravotnictví bude jen pro bohaté. Tím naráží na jinou část rozhovoru, kde je řeč o rozdílné kvalitě zdravotních služeb. Část rozhovoru si můžete přečíst níže:

Otázka: Snažím se vás pochopit, ale nevím, jestli to pochopí lidé a zároveň jestli věří tomu, že ta péče je všude stejně kvalitní a mohou vyrazit do jakékoliv nemocnice.
Válek: Ta ale není nikde na světě stejně kvalitní.
Otázka: Tak si ale přece vyberu tu nemocnici, kde péče kvalitní je.
Válek: To ano, když si vyberete Mayo Clinics, tak zadlužíte celou rodinu. To je stejné, jako když chcete chodit na fotbal jen na FC Barcelona. Můžete, ale zaplatíte si to. Nemůžeme mít v jakémkoliv oboru úplně stejně kvalitní péči. Systémově se standardy stále zvyšují. Zvyšuje se i kvalita zdravotníků a vybavení nemocnic.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Následně Babiš vyzval Válka k tomu, ať převezme zdravotnictví po Adamu Vojtěchovi (za ANO). Toho oslovuje křestním jménem. "Já jsem se domluvil s Adamem, že on prvního listopadu skončí. Pojďte, pane profesore, převezměte ministra zdravotnictví prvního listopadu a můžete nám to ukázat. Já napíšu panu prezidentovi, Adam odstoupí, můžete si to převzít a ukázat nám, jak se plánuje vir a co všechno ty Vaše kecy můžete ukázat lidem," řekl Babiš.

​Mimoto to znamená další obrat. Babiš tento týden v pondělí pro TV Nova uvedl, že Vojtěch na ministerském postu zůstane až do konce, přestože bylo oznámeno, že se má v listopadu přesunout pod ministerstvo zahraničí jako velvyslanec ve Finsku. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Redakce TN.cz požádala o vyjádření Vlastimila Válka, následně jej zveřejní v tomto článku.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz