Domácí

Pověření na sestavení vládu nepřijmu, prohlásil v pátek Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích nechal slyšet, že bude pracovat do té doby, než předá předsednictví vlády Petru Fialovi. Na Frekvenci 1 pak v pátek prohlásil, že jeho stanovisko je, že nepřijme pověření sestavit novou vládu, informaci pak ještě doplnil pro TV Nova. Petr Fiala stále čeká na schůzku s prezidentemb Zemanem, který je v současné době hospitalizován.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek navštívil Ústřední vojenskou nemocnici kvůli třetí dávce očkování proti covidu. Na následné tiskové konferenci novinářům řekl: "Budu normálně pracovat až do poslední chvíle, než předám tu funkci panu Fialovi."

Na Frekvenci 1 byl pak konkrétnější. "Zkrátka je jasné, že my tady nebudeme hrát žádné hry, my jsme připraveni předat vládu bez žádných obstrukcí, takže samozřejmě ve finále je to moje pověření, které mi teda on (prezident Miloš Zeman, pozn. red.) sdělil v neděli a opakoval jen to, co předtím. Já jsem mu samozřejmě nechtěl říkat to moje stanovisko, protože jsem věděl, že jde do nemocnice, že na to budu mít to stanovisko, že to pověření nepřijmu," uvedl Babiš v pátek. Vyjádření si můžete pustit pod titulkem článku.

Informaci pak doplnil pro TV Nova. "Protože jsem konstruktivní, protože nechci situaci blokovat, protože naše země potřebuje funkční vládu a naše hnutí ji po těchto volbách není schopné složit, takže netuším, proč bych měl situaci blokovat. To, že tahle vláda nebude zastupovat přes milion voličů, což je nejvíce v historii, je pro mě jeden z důvodů, proč jdu s naším hnutím do opozice. Budu se rvát za lidi, jejichž hlas po volbách nebude nikdo reprezentovat. Budeme zastupovat ty slabší a potřebné. Budeme tvrdou, ale korektní opozicí," sdělil v pátek Babiš.

Vypadá to tedy, že je Babiš připraven zaujmout po volbách, které vyhrála koalice SPOLU, místo v opozici. Lídr vítězné koalice Petr Fiala však i nadále čeká na schůzku s prezidentem Zemanem, který by ho měl pověřit sestavením nové vlády. "Pan prezident se setkáním s panem předsedou ODS Fialou souhlasí, ale termín ještě není stanoven," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Související obsah

"Požádal jsem o schůzku s tím, že se setkáme až poté, co bude přeložen z JIP na normální pokoj. S tím počítám a není důvod to teď urychlovat. Nyní nejsme pod časovým tlakem. Do 8. listopadu není aktivita pana prezidenta nutná, ustavující schůze Poslanecké sněmovny je svolána, jednání o příští vládě a koaliční smlouvě probíhají," uvedl pro TN.cz Fiala.

​Kdy se Fiala sejde se Zemanem, není ale stále nejasné. Ve čtvrtek odpoledne přitom prezidenta navštívil v nemocnici předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Za Milošem Zeman ho přivedl hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident byl podle Vondráčka v dobré náladě a přímo před ním prý podepsal potřebné dokumenty. Vondráčkovu návštěvu potvrdila také nemocnice, podle které ale šlo o neoprávněný vstup. Podle vyjádření nemocnice to Mynář udělal bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizovaný na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. To je oddělení, na kterém pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. Hlavu státu trápí blíže nespecifikované chronické onemocnění. Zemanova manželka Ivana Zemanová navíc ve čtvrtek vyzvala média k ohleduplnosti a trpělivosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz