Domácí

Pověření na sestavení vládu nepřijmu, prohlásil v pátek Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích nechal slyšet, že bude pracovat do té doby, než předá předsednictví vlády Petru Fialovi. Na Frekvenci 1 pak v pátek prohlásil, že jeho stanovisko je, že nepřijme pověření sestavit novou vládu, informaci pak ještě doplnil pro TV Nova. Petr Fiala stále čeká na schůzku s prezidentemb Zemanem, který je v současné době hospitalizován.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek navštívil Ústřední vojenskou nemocnici kvůli třetí dávce očkování proti covidu. Na následné tiskové konferenci novinářům řekl: "Budu normálně pracovat až do poslední chvíle, než předám tu funkci panu Fialovi."

Na Frekvenci 1 byl pak konkrétnější. "Zkrátka je jasné, že my tady nebudeme hrát žádné hry, my jsme připraveni předat vládu bez žádných obstrukcí, takže samozřejmě ve finále je to moje pověření, které mi teda on (prezident Miloš Zeman, pozn. red.) sdělil v neděli a opakoval jen to, co předtím. Já jsem mu samozřejmě nechtěl říkat to moje stanovisko, protože jsem věděl, že jde do nemocnice, že na to budu mít to stanovisko, že to pověření nepřijmu," uvedl Babiš v pátek. Vyjádření si můžete pustit pod titulkem článku.

Informaci pak doplnil pro TV Nova. "Protože jsem konstruktivní, protože nechci situaci blokovat, protože naše země potřebuje funkční vládu a naše hnutí ji po těchto volbách není schopné složit, takže netuším, proč bych měl situaci blokovat. To, že tahle vláda nebude zastupovat přes milion voličů, což je nejvíce v historii, je pro mě jeden z důvodů, proč jdu s naším hnutím do opozice. Budu se rvát za lidi, jejichž hlas po volbách nebude nikdo reprezentovat. Budeme zastupovat ty slabší a potřebné. Budeme tvrdou, ale korektní opozicí," sdělil v pátek Babiš.

Vypadá to tedy, že je Babiš připraven zaujmout po volbách, které vyhrála koalice SPOLU, místo v opozici. Lídr vítězné koalice Petr Fiala však i nadále čeká na schůzku s prezidentem Zemanem, který by ho měl pověřit sestavením nové vlády. "Pan prezident se setkáním s panem předsedou ODS Fialou souhlasí, ale termín ještě není stanoven," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Související obsah

"Požádal jsem o schůzku s tím, že se setkáme až poté, co bude přeložen z JIP na normální pokoj. S tím počítám a není důvod to teď urychlovat. Nyní nejsme pod časovým tlakem. Do 8. listopadu není aktivita pana prezidenta nutná, ustavující schůze Poslanecké sněmovny je svolána, jednání o příští vládě a koaliční smlouvě probíhají," uvedl pro TN.cz Fiala.

​Kdy se Fiala sejde se Zemanem, není ale stále nejasné. Ve čtvrtek odpoledne přitom prezidenta navštívil v nemocnici předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Za Milošem Zeman ho přivedl hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident byl podle Vondráčka v dobré náladě a přímo před ním prý podepsal potřebné dokumenty. Vondráčkovu návštěvu potvrdila také nemocnice, podle které ale šlo o neoprávněný vstup. Podle vyjádření nemocnice to Mynář udělal bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizovaný na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. To je oddělení, na kterém pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. Hlavu státu trápí blíže nespecifikované chronické onemocnění. Zemanova manželka Ivana Zemanová navíc ve čtvrtek vyzvala média k ohleduplnosti a trpělivosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz