Koronavirus

Nemocenská za covidu: Lidé zůstávají doma déle, šéfové je více hlídají

Za dobu pandemie covidu-19 se výrazně navýšil počet dnů, kdy jsme byli v pracovní neschopnosti. Byli jsme také mnohem víc zodpovědní v dodržování nemocenské. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Nachlazení, rýma nebo bolest hlavy. Ještě před několika lety to pro většinu zaměstnanců nebo podnikatelů rozhodně nebyl důvod zůstat doma na takzvané nemocenské. Pandemie ale vše změnila.

I zaměstnavatelé si spočítali, že se jim vyplatí zdravotní stav svých zaměstnanců hlídat. "Stejně jako ve špičce pandemie, pokud se někdo necítí dobře, jde na testy a pokud je pozitivní, nebo je jen nachlazený, doporučujeme, aby týden zůstal doma," řekl ředitel Dopravního podniku Hradec Králové Zdeněk Abrahám.

Související obsah

​V královéhradeckém dopravním podniku měli průměrnou nemocnost ještě v roce 2018 něco málo přes pět procent. Letos už je více než sedm procent. "Třeba v lednu to bylo nejhorší, to nám onemocnělo hned několik lidí v garážích, naštěstí jsme je měli rozdělené do dvou skupin, takže nebyl chod dopravní obslužnosti narušený," dodal Abrahám.

Před pandemií za první půlku roku 2019 bylo v republice 960 tisíc případů pracovní neschopnosti. Za letošek je to skoro o půl milionu víc. Počet prostonaných dnů letos v prvním pololetí poprvé v historii překonal 50 milionů, oproti roku 2018 je to nárůst o 25 procent. A také zodpovědnost lidí se zvýšila, vidět je to na počtu porušení režimu nemocenské.

Zdroj: TV Nova

​"Zatímco v roce 2019 porušilo za první půlku roku léčebný režim více než 2300 lidí, letos to bylo 460 nemocných," shrnula mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. K zodpovědnosti podle odborníků přispěl i státní příspěvek, kdy lidé s covidem dostávali 100 procent mzdy.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz