Koronavirus

Konec proplácení testů na koronavirus: Rodiny s dětmi to může vyjít draho

Vláda má v pondělí rozhodnout o návrhu ministerstva zdravotnictví, podle kterého by mělo skončit proplácení preventivních testů na koronavirus pro všechny nad 12 let. Ministerstvo tím chce motivovat lidi, aby se nechali očkovat. Jenže navrhovaná změna by tvrdě dopadla na rodiče neočkovaných dětí od 12 let, především pak těch, které sportují. Ty totiž potřebují testy na sportovní kroužky, zápasy nebo turnaje.

Až na výjimky by se preventivní testy na covid-19 mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od prosince. "Budou tam úlevy pro děti do 12 let, ještě diskutujeme do 18 let, ale půjdeme s návrhem, že do 12 let budou úlevy," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Dál zdarma mají být i testy pro lidi s příznaky. Platit se zřejmě nebudou ani testy, kterými bude možné ukončit karanténu po kontaktu s nakaženým. "Jde o návrh, který si myslíme, že dává smysl, ostatně podobným směrem se vydalo třeba Německo. Je pravda, že v tuto chvíli to plošné testování stojí zhruba dvě miliardy korun měsíčně, a to je částka, která je relativně značná," okomentoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Podle některých epidemiologů i mezioborové skupiny pro epidemické situace by měly být testy dál hrazené. Stát by měl také obnovit testování ve školách v těch okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů nákazy na 100 tisíc lidí, a ve firmách, které jsou v regionech s týdenní incidencí přes 200 na 100 tisíc obyvatel.

Související obsah

"Zastavení proplacení by vedlo k poklesu počtu testovaných a k částečné ztrátě přehledu o šíření viru. Do konce roku bych úplně úhradu testu nerušil. Motivací k očkovaní může být i to, že platnost testu bude kratší než frekvence jejich hrazeni, úplné vypnutí systému úhrad by však mohlo byt kontraproduktivní," sdělil epidemiolog Rastislav Maďar.

"Testování v této fázi, ve které je, by mělo zůstat. Je tu určité procento šíření nákazy ze škol, a to testování by tu tak ještě měsíc mělo zůstat," prohlásil epidemiolog Roman Prymula.

"Je to jakási motivace, aby tedy podstoupili očkování, ale zda je to na místě, tím si nejsem jistý. Já bych zůstal u toho dobrovolného očkování. Nedomnívám se, že to riziko onemocnění u dětí je zásadní," zhodnotil vakcinolog Marek Petráš.

​"Pokud člověk sleduje vývoj té situace a vidí, že se nákaza objevuje u školských dětí a že už se dokonce děti objevují v nemocnicích, tak to si myslím, že je to pro každého rozumného rodiče dostačující kampaň k tomu, aby nechal své dítě očkovat," uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Opozice se shoduje, že takováto restriktivní řešení s největší pravděpodobností rodiče k očkování jejich dětí nemotivují. "V okamžiku, kdy řekneme, buď dáte děti očkovat, nebo vám zavřeme možnosti jít na sportovní kulturní akce, tak je to špatně. Tady je teď důležité, aby vláda postupovala důvěryhodně," vyjevil lidovecký poslanec Marek Výborný (SPOLU).

Související obsah

​​"Hnutí SPD odmítá nátlak a diskriminaci. Kdo se chce očkovat, ať se očkuje, ale kdo nechce, ať není diskriminován," míní předseda SPD Tomio Okamura. O tom, zda budou testy i nadále proplácet pojišťovny, by měla vláda rozhodnout v pondělí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz