Zahraničí

Merkelová se rozloučila s Erdoganem. Označil ji jako svou drahou přítelkyni

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová se v Istanbulu setkala s tureckým prezidentem a poděkovala mu za pomoc s nelegální migrací. Turecko je podle Merkelové významným partnerem Evropské unie mimo jiné kvůli tomu, že dodržuje migrační dohodu z roku 2016 a brzdí nelegální uprchlíky před branami Evropy.

Angelu Merkelovou a tureckého prezidenta Recepa Erdogana spojuje víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě toho, že patří k nejdéle sloužícím vrcholným politikům v Evropě, také zásadně ovlivnili evropskou migrační politiku.

Mezi Tureckem a Evropskou unií totiž, z velké části právě díky Merkelové, platí od roku 2016 takzvaná dohoda o migraci. Ta mimo jiné umožňuje zemím unie navracet všechny nelegální migranty zpět do Turecka. To zároveň brání vzniku nových nelegálních tras z Turecka do EU. Výměnou za toto úsilí země od unie zinkasovala v přepočtu už 120 miliard korun a další peníze ještě dostane.

"V otázce boje proti nelegální migraci je samozřejmě velmi důležitá podpora Turecka ze strany Evropské unie. A v této podpoře se bude pokračovat. Turecko odvádí mimořádnou práci," uvedla německá kancléřka.

Související obsah

​Angela Merkelová se od tureckého prezidenta dočkala velmi vlídných slov. Nazval ji dokonce drahou přítelkyní. "Kancléřka Merkelová v průběhu všech našich jednání projevovala zdravý rozum a vždy se snažila najít řešení. Její vedení bylo rozhodující ve všech krizích, kterými si Evropská unie prošla," uvedl Erdogan.

Podle odborníků je ale téměř jisté, že vztahy mezi Tureckem a Německem a potažmo celou unií nyní čeká velká změna. Očekává se totiž, že nová německá vláda zaujme zřejmě vůči Erdoganovi o něco tvrdší postoj než dosluhující kancléřka.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz