Zahraničí

Nakažených prudce přibývá i v zahraničí. Některé země opět zavádí lockdown

Počet nakažených koronavirem roste prakticky po celém světě. Například v Polsku je v porovnání s minulým týdnem o 85 procent vyšší. Lotyšsko se dokonce rozhodlo od čtvrtka zavést přibližně na měsíc lockdown. Zavřena tam zůstane většina obchodů, restaurací a také služeb. Rekordní čísla hlásí i Slovensko a Velká Británie.

Slovensko v posledních dnech bojuje s nárůstem pacientů s onemocněním covid-19. Nejhorší situace panuje na severu země, kde vláda preventivně zavřela restaurace a fitness centra. Jen za pondělí přibylo v zemi 1,8 tisíce nakažených.

"Jsem zklamaný. Bylo nám řečeno, že vakcína je svoboda. Ale jsme zavření a lidi nemůžou dělat to, co je baví," řekl majitel fitness centra.

Slovensko patří v rámci Evropské unie k zemím s nejmenší proočkovaností. Obě dávky vakcíny tam dostalo jen okolo 43 procent obyvatel. A právě státy s menším počtem očkovaných teď hlásí rekordní počty obětí.

Související obsah

​Zahlcené jsou nemocnice i na Ukrajině. Pacienti na lůžkách čekají na ošetření i na chodbách. Jen během posledních 24 hodin se v zemi nakazilo přes 15 a půl tisíce lidí. V 95 procentech šlo o pacienty bez očkování.

Smutný rekord padl na Ukrajině i v počtu obětí. Během jediného dne tam zemřelo přes 500 lidí. V zemi je plně naočkováno jen necelých 15 procent obyvatel a zájem o očkování vzrostl až teď. "Tohle jsme nečekali. Věděli jsme, že přijde víc lidí a byli jsme na to připraveni, ale dorazilo jich tak desetkrát víc. Je tu obrovské množství zájemců a u mnohých jde teprve o první dávku," informoval lékař Oleksandr Rodynskyj.

Počty nakažených dramaticky rostou i v Bulharsku, kde obě dávky vakcíny dostalo jen 24 procent obyvatel. Jenom za pondělí tam přibylo téměř pět tisíc nakažených. Už teď tam na jednotkách intenzivní péče dochází lůžka.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz