Koronavirus

Covid je zpátky v plné síle. Čtyři scénáře, co se může stát do konce roku

Česko s největší pravděpodobností čelí další vlně koronavirové epidemie. Čísla závratně rostou a neustále přibývá hospitalizovaných. Redakce TN.cz přináší čtyři scénáře, co se může stát v příštích měsících.

V posledních dnech začíná opět výrazně narůstat počet lidí nakažených koronavirem. V pondělí například testy odhalily 2 521 nových případů. V úterý bylo nově nakažených dokonce 3 246. Tolik nakažených za den bylo naposledy v dubnu. Vláda se ve středu rozhodla, že bude situaci řešit. Schválila nová opatření. Nyní se uvidí, jak zafungují. Před Českem jsou teď do konce roku čtyři varianty vývoje.

1. Zpřísněná opatření budou fungovat

V tuto možnost doufají vládní politici nejvíce. Poté, co ve středu zpřísnili kontroly a zavedli povinnost nosit roušky na pracovišti, tvrdí, že další opatření momentálně neplánují.

Pokud zpřísnění bude fungovat, reprodukční číslo R se bude snižovat a nemocnice nebudou pod náporem pacientů s covidem-19 kolabovat. Právě s touto variantou tedy prozatím ministerstvo zdravotnictví počítá. Podobné řešení by nejspíš volila i pravděpodobná budoucí vláda koalic SPOLU a PIRSTAN. Adept koalice SPOLU na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je totiž také názoru, že by se měl hlavně klást důraz na testování a lokální omezení.

2. Bude znovu lockdown

Pokud budou čísla nadále rychlým tempem stoupat, je možné, že přijde další uzavření. Lockdown momentálně ale odmítají jak současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), tak jeho pravděpodobný nástupce.

"Nemáme v plánu dělat jakýkoliv lockdown, uzavírání provozoven nebo akcí," řekl ve středu Vojtěch. Válek zase v úterý pro portál Seznam Zprávy uvedl: "Lockdown už není možné opakovat. Zejména takto tvrdý a dlouhý, jako jsme zažili."

Související obsah

3. Bude lockdown jen pro neočkované

Posledních několik měsíců vyzývají vládní i nevládní politici k očkování. Vládní kampaň Tečka navíc lidi k očkování lákala na konec obav z koronaviru. Existuje tedy malá možnost, že další lockdown přijde jen pro neočkované. Současná ani budoucí vláda ale nic takového zatím ani nenaznačily.

Vzhledem k tomu, že se ale zkracuje doba platnosti testů, je možné, že bez očkování bude pro lidi obtížnější dostat se do podniků. Předpokládá se navíc, že testy přestanou být bezplatné. Stále by se ale nejednalo o lockdown pro neočkované.

4. Všechno se rozvolní

Ještě v září ministr zdravotnictví Vojtěch mluvil o možnosti, že v blízké době skončí všechna opatření včetně roušek. Podmiňoval to však tím, že bude naočkovaných 75 procent obyvatel. K tomuto číslu se ale Česko momentálně nepřibližuje.

Ve středu navíc vláda schválila, že od 25. října bude nošení respirátorů povinné na pracovištích, pokud tam člověk není sám. Respirátory je také nově nutné mít i na všech hromadných akcích uvnitř.

Úplné rozvolňování zatím nepropaguje ani možná budoucí vláda. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že do konce roku například odložíme roušky. 

Vláda přitvrdila v boji s covidem: Zpřísňuje se nejen v hospodách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz