Domácí

Předsedkyní Sněmovny má být Pekarová Adamová, Okamura nejspíš ostrouhá

Nové složení Poslanecké sněmovny pomalu dostává jasné obrysy. Její předsedkyní by se měla stát šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura si ale stěžuje na to, že i přes úspěch jeho strany ve volbách se nepočítá s tím, že by on dostal post místopředsedy.

Koalice SPOLU chce získat v nově ustavené Poslanecké sněmovně vedení šesti výborů. Stejné množství by jich mělo řídit hnutí ANO. Tři výbory pak připadnou Pirátům a Starostům, hnutí SPD dostane dva.

"To zastoupení v těch výborech je podle zákona, to nám zpracovala kancelář Poslanecké sněmovny, budeme mít tři velké výbory, které budou mít pětadvacet členů, sedm výborů, které budou mít dvacet členů a sedm výborů, které budou mít šestnáct členů," uvedl Zbyněk Stanjura (ODS).

Kandidátkou na předsedkyni Poslanecké sněmovny je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Vnímám to samozřejmě jako obrovskou výzvu, zároveň s velkou pokorou. Moje vize vedení Sněmovny je o tom, že bychom rádi byli více otevřeni veřejnosti a občanům," nechala se slyšet Pekarová Adamová.

Související obsah

​Poslanecká sněmovna by měla mít nově šest místopředsedů místo dosavadních pěti. Dvě křesla by měli obsadit členové z hnutí ANO, po jednom pak poslanci z ODS, KDU-ČSL, STAN a Pirátů.

"To ustavující zasedání Sněmovny se blíží, takže do konce příštího týdne by jednotlivé strany měly uzavřít nějakou dohodu, která ministerstva a které posty ve vedení Sněmovny jim připadnou,“ řekl Petr Gazdík (STAN).

"Nevidíme absolutně důvod pro další vznik místopředsednické funkce, protože to nové místo znamená částku čtyři miliony korun ročně," myslí si ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Související obsah

​Proti plánu koalic SPOLU a PIRSTAN, že ve vedení Sněmovny nemá být zástupce strany SPD, která má po volbách dvacet poslanců, se ohradil šéf hnutí Tomio Okamura.

"To je vlastně diskriminace hnedka z kraje. Ta Sněmovna, jak bude teď fungovat, popírá demokracii od první vteřiny a musíme to opravdu podrobně sledovat," zlobí se Okamura.

Už ve čtvrtek skončí mandát dosavadním poslancům a 8. listopadu zasedne nově složená Poslanecká sněmovna.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz