Zahraničí

Začíná summit lídrů EU. Probírat se budou ceny energií i koronavirus

V Bruselu začíná dvoudenní summit lídrů zemí Evropské unie. Jedním z hlavních témat, která budou premiéři a prezidenti projednávat, je celoevropské zdražování energií.

Očekává se, že právě o cenách energií povedou lídři tentokrát možná vůbec nejdelší debatu. Jde totiž o problém, který zasáhl celou sedmadvacítku. Premiér Andrej Babiš (ANO) bude řešit možnost zastropování cen energií v zemích Evropské unie.

Zajímat se má také o to, jak tento zavedený systém funguje v Maďarsku a Polsku, a proč se nedaří naplňovat scénáře Evropské unie v oblasti emisních povolenek.

Související obsah

​Kromě cen energií ale budou lídři jednat také o pandemii koronaviru. A to zejména o tom, jak jednotlivé země pokročily, nebo naopak nepokročily v očkování.

Řešit chtějí také to, jak by mohla sedmadvacítka v budoucnu podobným zdravotnickým krizím předcházet, a jak se daří distribuce vakcíny do méně rozvinutých států. A už tradičně by mělo dojít i na téma migrace a vnějších vztahů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz