Počasí

Jaká bude letos zima? Meteorologové i příroda hovoří jasně. PŘEDPOVĚĎ

Ačkoliv astronomická zima odstartuje až za dva měsíce, Evropané už nyní čelí přemrštěným účtům za energie a obávají se chladného počasí, které by jim mohlo provětrat peněženky ještě výrazněji. I proto odborníci z AccuWeather už nyní připravili velkou zimní předpověď počasí, ve které shrnují, na co se mají lidé v jednotlivých částech Evropy připravit.

Veškeré poznatky shrnuli v dlouhodobé předpovědi počasí uznávaní meteorologové Tyler Roys a Alan Reppert, kteří se opírají nejen o veškerá možná dostupná data, ale i o signály přírody. Letošní průběh zimy podle nich zásadně ovlivní mimo jiné i polární vír z arktických oblastí.

Oba muži mají se zimními předpověďmi bohaté zkušenosti. Zatímco první z mužů pracuje pro AccuWeather téměř deset let, druhý už více než 20 let. A jejich závěry hovoří jasně.

Na rozdíl od oblastí ovlivněných Středozemním mořem, které podle předpovědi zůstanou blízko normálu, prognostici AccuWeather říkají, že vnitrozemí východní části Evropy se letos v zimě bude potýkat s neobvykle studeným vzduchem. Počasí ovlivněné polárním vírem se přitom dotkne i Česka. U nás by se tak měly objevovat teploty nižší, než bývá v dané době obvyklé. Dá se navíc předpokládat větší bouřková aktivita, která s sebou přinese nejen déšť, ale i sníh.

Související obsah

​Meteorologové dále varují i před ledovými bouřemi, které se mohou objevit zejména na Ukrajině. Loni v zimě čelila část této země hned několika větším bouřím. V prosinci 2020 se vlivem mrznoucího deště hlavní město Kyjev proměnilo v jednu velkou ledovku. Chodci padali na chodnících a vozidla sklouzávala ze silnic, což údajně vedlo k více než 500 automobilovým nehodám.

​Při pohledu na mapu od AccuWeather je ale zřejmé, že počasí v Česku nebude jednotné. Zatímco východní část země bude čelit chladnějšímu rázu počasí, v západní části republiky by mělo být spíše sucho. Větší výkyvy počasí tu experti neočekávají. Obzvlášť v první polovině zimy by se teploty měly držet převážně v normálu, tedy na podobných hodnotách jako v předchozích letech.

Zdroj: AccuWeather

​Mírnější zima by mohla znamenat úlevu zejména pro ty obyvatele, kteří se letos obávají vysokých nákladů na vytápění. Výkyvy teplot, které by se mohly promítnout i na výdajích za energie, se mohou objevovat spíše ke konci zimy. Teploty během druhé poloviny zimy klesnou nad severozápadní Evropou na téměř normální a podnormální úroveň, upozornil Roys.

Sušší zima může být vítanou zprávou i pro některé části Evropy, které letos v létě čelily záplavám. Třeba v červenci si povodně vyžádaly více než 180 mrtvých v Německu, Belgii a Nizozemsku. A právě před povodněmi varují meteorologové zejména jižní státy, kde bude zima velmi deštivá.

Předpověď slibuje i dobré podmínky pro lyžování v Česku:

Zdroj: AccuWeather
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz