Počasí

Vítr v Česku překonal rychlost i 150 km/hod. Tisíce lidí zůstávají bez elektřiny

Orkán Ignác působí problémy v Evropě. Silný vítr dorazil ve čtvrtek ráno i do Česka. Hasiči z celé republiky evidovali už od rána stovky výjezdů, železnice hlásily zpoždění kvůli popadaným stromům. Na Liberecku a Ústecku zase vlaky narazily do popadaných stromů, nikdo nebyl naštěstí zraněn. Omezený provoz musel být i na Letišti Václava Havla. Desítky tisíc domácností se navíc ocitly bez elektřiny.

Orkán řádil v Německu, působil problémy i ve Francii a silný vítr dorazil i do Česka. Místy podle meteoroložky Dagmar Honsové dosahoval intenzity až 111 kilometrů v hodině a postupně sílíl. ​Na horách dosahoval síly orkánu. Nejsilnější poryvy byly na Sněžce, a to více než 150 kilometrů v hodině. Foukat ale bude i v pátek, prozradila meteoroložka.

Ve středu ČHMÚ vydal několik výstrah, které varovaly před čtvrtečním velmi silným větrem, hlavně v Čechách. ​Výstraha před velmi silným větrem v Česku platila od čtvrteční deváté hodiny ráno do osmé večer a varovala před větrem dosahujícím až 90 kilometrů v hodině, na horách až 125. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, a to orkán Sabina, při kterém rychlost větru na Sněžce překonala 180 km/h. 

Podívejte se na rozhovor:

Silný vítr komplikoval i dopravu. Padající stromy způsobily zpoždění vlaků. Na Liberecku a Ústecku navíc vlaky narazily do popadaných stromů. Podle informací hasičů ale nebyl nikdo zraněn. Hasiči Středočeského kraje vyjeli mezi 10. a 11. už k 53 událostem. "Nejvíce odstraňujeme popadané stromy přes pozemní komunikace," uvedli hasiči na twitteru.

Související obsah

​Omezení provozu oznámilo i pražské letiště Václava Havla. "Kvůli silnému větru není možné přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. V současné době se omezení provozu týká pěti linek. Cestující z letadel, která přiletí, setrvají na svých místech na palubě letadla. Další informace budou následovat," uvedla ve čtvrtek mluvčí letiště Klára Divíšková.

Silný vítr ale přerušil i dodávky elektřiny. Ještě v pátek k sedmé hodině ráno podle ČEZ zůstávalo bez proudu na 8400 domácností.

Silný vítr způsobil vážnou nehodu na Mladoboleslavsku. Tři lidé skončili v nemocnici:

Vítr uzavřel také pražskou zoologickou zahradu. "Vzhledem k sílícímu větru jsme se rozhodli Zoo Praha po zbytek dne (čtvrtek 21. října) uzavřít. Omlouváme se a děkujeme za pochopení," informovala zoologická zahrada na sociálních sítích.

Orkán Ignác zasáhl brzy ráno západ Německa. V Trevíru dosáhl síly nárazů až 115 kilometrů v hodině. Na horách je ještě intenzivnější, ve Schwarzwaldu naměřili dokonce 162 kilometrů v hodině. Nyní se bouře přesouvá do středu a na východ země.

Související obsah

Vítr orkánové síly má už v Německu první raněné, uvedl deník Bild. Na muže v autě spadl strom, hasiči ho museli z auta vystříhat a s vážnými zraněními byl převezen do nemocnice. Silný vítr také převrátil kamion na Rýnském mostě.

Německé portály varovaly, aby se lidé vyhýbali parkům. Meteorologové také lidem doporučovali, aby pracovali z domova, pokud mají možnost. Německo pocítilo i komplikace v dopravě, vlaky nabíraly zpoždění kvůli popadaným stromům.

Související obsah

Silný nárazový vítr způsobil narušení dopravy a dodávek elektřiny i v severní Francii. Bez elektřiny se podle operátora Enedis ocitlo asi 250 tisíc domácností.

 Bouře Aurora napáchala škody na severu Francie a v Paříži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz