Počasí

Vítr v Česku překonal rychlost i 150 km/hod. Tisíce lidí zůstávají bez elektřiny

Orkán Ignác působí problémy v Evropě. Silný vítr dorazil ve čtvrtek ráno i do Česka. Hasiči z celé republiky evidovali už od rána stovky výjezdů, železnice hlásily zpoždění kvůli popadaným stromům. Na Liberecku a Ústecku zase vlaky narazily do popadaných stromů, nikdo nebyl naštěstí zraněn. Omezený provoz musel být i na Letišti Václava Havla. Desítky tisíc domácností se navíc ocitly bez elektřiny.

Orkán řádil v Německu, působil problémy i ve Francii a silný vítr dorazil i do Česka. Místy podle meteoroložky Dagmar Honsové dosahoval intenzity až 111 kilometrů v hodině a postupně sílíl. ​Na horách dosahoval síly orkánu. Nejsilnější poryvy byly na Sněžce, a to více než 150 kilometrů v hodině. Foukat ale bude i v pátek, prozradila meteoroložka.

Ve středu ČHMÚ vydal několik výstrah, které varovaly před čtvrtečním velmi silným větrem, hlavně v Čechách. ​Výstraha před velmi silným větrem v Česku platila od čtvrteční deváté hodiny ráno do osmé večer a varovala před větrem dosahujícím až 90 kilometrů v hodině, na horách až 125. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, a to orkán Sabina, při kterém rychlost větru na Sněžce překonala 180 km/h. 

Podívejte se na rozhovor:

Silný vítr komplikoval i dopravu. Padající stromy způsobily zpoždění vlaků. Na Liberecku a Ústecku navíc vlaky narazily do popadaných stromů. Podle informací hasičů ale nebyl nikdo zraněn. Hasiči Středočeského kraje vyjeli mezi 10. a 11. už k 53 událostem. "Nejvíce odstraňujeme popadané stromy přes pozemní komunikace," uvedli hasiči na twitteru.

Související obsah

​Omezení provozu oznámilo i pražské letiště Václava Havla. "Kvůli silnému větru není možné přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. V současné době se omezení provozu týká pěti linek. Cestující z letadel, která přiletí, setrvají na svých místech na palubě letadla. Další informace budou následovat," uvedla ve čtvrtek mluvčí letiště Klára Divíšková.

Silný vítr ale přerušil i dodávky elektřiny. Ještě v pátek k sedmé hodině ráno podle ČEZ zůstávalo bez proudu na 8400 domácností.

Silný vítr způsobil vážnou nehodu na Mladoboleslavsku. Tři lidé skončili v nemocnici:

Vítr uzavřel také pražskou zoologickou zahradu. "Vzhledem k sílícímu větru jsme se rozhodli Zoo Praha po zbytek dne (čtvrtek 21. října) uzavřít. Omlouváme se a děkujeme za pochopení," informovala zoologická zahrada na sociálních sítích.

Orkán Ignác zasáhl brzy ráno západ Německa. V Trevíru dosáhl síly nárazů až 115 kilometrů v hodině. Na horách je ještě intenzivnější, ve Schwarzwaldu naměřili dokonce 162 kilometrů v hodině. Nyní se bouře přesouvá do středu a na východ země.

Související obsah

Vítr orkánové síly má už v Německu první raněné, uvedl deník Bild. Na muže v autě spadl strom, hasiči ho museli z auta vystříhat a s vážnými zraněními byl převezen do nemocnice. Silný vítr také převrátil kamion na Rýnském mostě.

Německé portály varovaly, aby se lidé vyhýbali parkům. Meteorologové také lidem doporučovali, aby pracovali z domova, pokud mají možnost. Německo pocítilo i komplikace v dopravě, vlaky nabíraly zpoždění kvůli popadaným stromům.

Související obsah

Silný nárazový vítr způsobil narušení dopravy a dodávek elektřiny i v severní Francii. Bez elektřiny se podle operátora Enedis ocitlo asi 250 tisíc domácností.

 Bouře Aurora napáchala škody na severu Francie a v Paříži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz